Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25669)

Рајо Валјекано на Димитриевски сезонава не загуби од учесниците во ЛШ...

ФУДБАЛ Рајо Валјекано, чиј голман е македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски, сезонава во домашното првенство не загуби ниту еден натпревар со учесниците во фудбалската Лигата на...

Продолжува обуката за проектот „Шах во основните училишта“

Од септември годинава, откога Шахот е на листата изборни предмети во основните училишта во Македонија за прво, второ, четврто и за петто одделение, Шаховската...

Во составот на Бразил за СП има девет напаѓачи

По четири години работа стануваме поконстантни. Бразил е навистина еден од фаворитите, рече селекторот Тите, во чиј состав напаѓачи се Нејмар, Винисиус Жуниор, Ричарлисон,...

Со победа над Романија до пласман во следната групна фаза

По две кола, пласман понатаму обезбедија Норвешка, Унгарија (група А), Шведска, Данска (група Б), Франција, Холандија (група Ц) и Црна Гора (група Д) ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО...

За опстојувањето и иднината

Катадневните случувања и македонската реалност, од една страна, и тврдењата и уверувањата на моите опоненти дека, сепак, договорите со Грција и со Бугарија не...

Јончевски: И пред почетокот на претквалификациите во плановите беше првото место

Натпреварот со Норвешка е утре, а в недела со Данска, и дватa ќе се играат во Гевгелија КОШАРКА - МАКЕДОНИЈА НЕДЕЛАВА ИГРА ДВА НОВИ МЕЧА...

Завршен концерт од балканската турнеја на Виничо Капосела

Вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската борба ќе се одржи завршниот концерт од балканската турнеја на еден од најпознатите италијански кантавтори Виничо...

„Водата во езерото никогаш не е слатка“ од Џулија Каминито на...

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Водата во езерото никогаш не е слатка“ од современата италијанска писателка Џулија Каминито, во превод од италијански јазик...

Кажи му на кучето

Прва награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Пред два месеца умре татко ми. Како најстаро дете, освен тага за загубата и чувство...

„Јуроп хаус“ го одбележува роденденот со настани во куќата на Личеноски

Дел од Спомен-куќата на Лазар Личеноски, еден од втемелувачите на ликовниот живот во Македонија, ќе биде отворен денеска како дел од активностите од роденденската...