Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25669)

Кој ќе ги седне на преговарачка маса Москва и Киев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во понеделникот, пред да им се обрати на светските лидери на самитот за климата, прочита, како што рече, „сосема разбирливи...

Храна за да изгледате и да се чувствувате помладо

Здрава храна Се подразбира дека она што го јадете има значително влијание врз вашето здравје и изглед. Еден начин на исхрана особено може да ви...

Во најголемото грчко пристаниште Пиреја главниот збор го има Кина

Од 2016 година, кинеската бродска компанија „Коско“ е мнозински акционер во пристаништето Пиреја. Тоа значи дека главното грчко пристаниште, всушност, повеќе не е грчко....

Македонија со највисока инфлација во последните 25 години

Граѓаните во Македонија ја „плаќаат“ највисоката цена од економската криза во споредба со сите други земји од регионот. Според аналитичарите, поскапувањето на храната во...

Извештај што треба да не освести и мотивира

Резултатите од извештајот се неповолни за Македонија во повеќе области. Имаме висока стапка на смртност од ковид-19 и меѓу најлошите резултати во регионот во...

Годинава сончевите удари им предизвикале смрт на над 15.000 Европејци

Светската здравствена организација (СЗО) вклучи тревога поради климатските топлотни бранови Светската здравствена организација објави дека повеќе од 15.000 луѓе досега починале во Европа поради жештините...

Грција со најголем пад

Агенцијата „Ипсос“ спроведе истражување за невладината организација „Секур попилер“ во шест европски земји, и тоа Франција, Германија, Грција, Италија, Полска и Велика Британија. Прашањата...

Замор на електоратот поради многугодишната статична политичка ситуација

Постојат незадоволство или апатија кај гласачите, презаситеност од политика, страв јавно да се заземе став, расчекор меѓу партиските политики и суштинските проблеми и потреби...

Федерализација што доаѓа лазечкум

Според академик Катица Ќулавкова, иницијативите, всушност веќе функционални проекти за паралелни етнички институции, се меч со две сечила за македонското општество и држава. Мечот...

Во мрежата за шверц со наркотици сѐ повеќе вплеткани обични луѓе

Според експертите, меѓу најчестите причини поради кои обични луѓе пројавуваат криминална волја да шверцуваат дрога се нивната социјална загрозеност, беспарицата и финансиската безизлезност со...