Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25652)

Шахистките на Центар ја задржаа челната позиција

ШАХ - ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА, ПЕТТО КОЛО Шахистите на Прилеп (треторангирани пред почетокот на турнирот) го добија дербито со Гамбит Асеко СЕЕ (второрангирани) со...

Почнува одбројувањето – селекторите ги одредуваат пошироките состави за СП

Секоја од 32-те земји учеснички до утре мора да испрати список од најмалку 35, а најмногу 55 фудбалери, потоа селекторите имаат рок до 14...

Најголемата дигитална камера може да фотографира лунарен прав

Најголемата дигитална камера на светот речиси е подготвена да биде поставена на телескоп. Техничарите на националната акцелераторска лабораторија СЛАЦ ја завршуваат работата на најголемата...

Наутот е сојузник против салото на стомакот

Здрава храна Покрај високата содржина на протеини, наутот содржи и многу влакна што го забавуваат варењето и на тој начин создаваат чувство на долгорочна ситост,...

Гостува најпродаваниот словенечки автор Тадеј Голоб

Тадеј го освоил највисокиот врв на светот, се искачил по неколку тешки планинарски патеки и за малку не загинал во несреќа Промоцијата на најпродаваниот словенечки...

Отворен конкурс за учество на „Лузер фест“

„Лузер фест“, вечерта посветена на новата музика од македонската сцена, се враќа повторно во оф-програмата на фестивалот „Таксират“, како предвесник на главната вечер на...

Концертен спектакл со светската виолинистка Ирина Мурезану

Концертен спектакл со наслов „Фузија“ ќе спои два врвни камерни оркестри од Македонија и од Србија заедно со светски познатата виолинистка Ирина Мурезану, која...

Србија дава отпор, но пресингот на ЕУ не попушта

Кој тоа од позиција на сила се меша во внатрешни работи, загрозува суверенитет, а и територијален интегритет Србија од поодамна се наоѓа во надворешнополитичко менгеме,...

Живејачката во Македонија стана поскапа и од Европа

Соочени со постојаниот раст на цените на храната и горивата, кај македонските потрошувачи преовладува перцепцијата дека плаќаат највисоки цени во споредба со некои поразвиени...

Генералниот штрајк ќе ја загрози работата на десет нуклеарни централи во...

Вчера започна националниот штрајк на француските синдикати, со кој се бараат повисоки плати во услови на највисока инфлација во последните децении, што ќе биде...