Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25645)

Холанд речиси на секој меч поставува рекорди

ФУДБАЛ Тоа е неверојатно оружје за нас, голема закана. Јас сум многу задоволен, рече тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, за „Би-би-си“ Ерлинг Холанд го собори...

Ферстапен ја одбрани титулата

ФОРМУЛА 1 Холанѓанецот Макс Ферстапен ја одбрани шампионската титула освоена минатата година во Формула 1, откако победи на трката за големата награда на Јапонија, возена...

Гана постави нов рекорд во возење еден час

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Италијанецот Филипо Гана го собори светскиот рекорд во возење велосипед еден час, откако помина 56,792 километри за 60 минути на патека во Швајцарија. Тој...

Две први места за Гроздановска

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПРВ ОКТОМВРИСКИ ТУРНИР Леонида Гроздановска освои две први места на првиот Октомвриски коњички турнир и на петтото коло од Првенството на Македонија...

Узеир освои сребрен медал

КИКБОКС - СП ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ Македонскиот јуниорски репрезентативец Нелсон Узеир (категорија до 89 кг) го освои сребрениот медал на Светското кикбокс-првенство (СП)...

Пократки квалификации за ЕП, се проширува Лигата на нациите?

ФУДБАЛ Според информациите, има идеја во квалификациите за ЕП 2028 во групите да нема повеќе од пет репрезентации, а повеќе натпревари да бидат воведени во...

Македонија доби конкурентна група за пласман на ново ЕП

ФУДБАЛ - ЖДРЕПКА ЗА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО 2024 ГОДИНА ВО ГЕРМАНИЈА Македонија ќе игра со европскиот првак Италија, која ја победи во март...

Монолитноста на обелискот на македонската државност

Народното востание од 11 октомври е изворно македонско, но во поширок контекст е во содејство со повеќе слободарски, но угнетени народи и народности на...

Македонските езера и империите

Веројатно би требало да пишувам за годишнината од пренесувањето на моштите на Гоце Делчев и нивниот (не)мир во дворот на прекрасната црква „Св. Спас“,...