Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25645)

Граѓанско движење што ќе ја врати Македонија на вистинскиот пат и...

Интервју со Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово Димитриевски: Граѓанското здружение „За наше Куманово“ прераснува во едно државно, републичко граѓанско движење, во кое секојдневно се приклучуваат...

Единаесетти октомври е круна на вековната македонска борба за национална слобода

Денес, Втората светска војна веќе одамна е завршена, но 11 Октомври останал да се памети во Македонија како симбол на борбата на македонскиот народ...

Македонија има само еден претседател – академик Љупчо Коцарев

Ивица Боцевски Што ни порача академик Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ, со својот историски говор од минатата седмица? Во петокот морав набрзина да прекинам некои...

ВО БОРБА, ВО БОРБА, ВО БОРБА…

Антифашистичко востание во Македонија во 1941 година Подготовката и организирањето на антифашистичкото востание и Националноослободителна борба на македонскиот народ биле исклучително сложени и тешки задачи...

Почнува операцијата „пласман на ЕП 2024“

РАКОМЕТ Од денеска почнуваат репрезентативните мини-подготовки, првиот дуел со Луксембург е в среда во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје (19 ч.), а вториот со Турција...

Елди-Кан најуспешен на 39-от меморијален турнир „Никола Грдановски-Нике“

КАРАТЕ Во конкуренција на 30 клуба, втор е Ѓорче Петров, а трет Металург Во салата „Методи Андонов-Ченто“ во скопската населба Маџари, на три борилишта, се одржа...

Повеќе трки, зголемен награден фонд, прв меѓуграничен спуст…

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - ФИС ЗА НОВАТА СЕЗОНА ВО СВЕТСКИОТ КУП Новата сезона на Светскиот куп (СК) во алпско скијање почнува на 22 октомври, а Светската...

Петмина во водство по третото коло

ПРВО ШАХОВСКО ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ ЗА ВЕТЕРАНИ Зоран Костадиновски (1.926 рејтинг-поени), Жарко Селковски (1.968), Блаже Атанасовски (1.752), Емил Крстев (1.953) и Миле Трајковски (1.976) имаат...

Велева освои три сребра на Балканското првенство за млади

ШАХ Меѓу 11 шаховски федерации, талентираната Илијана Велева, во категоријата до 10 години, покрај среброто во стандарден шах, се закити и со сребра во забрзан...

Визијата на Жил Риме

ВО ПРЕСРЕТ НА 22-ТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ ВО КАТАР (2) На „Конте Верде“, италијанскиот параброд, му беа потребни повеќе од две недели за да...