Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25645)

Годинешниот 41. „Скопски џез-фестивал“ со извонредно возбудлива програма

Годинешниот 41. „Скопски џез-фестивал“ ќе се одржи од 13 до 16 октомври. Внимателно составената програма и годинава го имаше императивот за зачувување на високиот...

Почина најстарото куче на светот

Најстарото куче на светот, 22-годишната женка фокс териер Пеблс, почина само пет месеци пред 23-то роденден. Гинисовата книга на рекорди објави дека Пеблс починала од...

Четириминутен разговор може да ги открие клучните особини на личноста

Иако сите луѓе не сакаат да зборуваат само заради разговор, новото истражување покажува дека само четири минути размена на зборови се доволни за да...

Кристијан Бејл: Секоја главна улога во Холивуд прво му се нуди...

Познатиот актер Кристијан Бејл тврди дека неговиот колега Леонардо ди Каприо ја добива првата понуда за секоја главна машка улога во Холивуд. Бејл тврди...

Природата го „проголта“ кинеското село, а тоа стана туристичка атракција

Напуштеното село Хоутуван на кинескиот остров Ченгшан, кое е дел од архипелагот Шенгси, стана интернет-сензација и необично место за патување. Ова село изгледа како...

Нова програма насловена „Вистула“ на „Киненова“

Со проекција на филмот „Враќање во тие денови“ во режија на Конрад Аксинович во Кинотеката на Македонија беше означен почетокот на програмата „Вистула“ на...

Кога пишувам, по цел ден мислам на приказната и на ликовите

Моника Компаникова, словачка писателка Моника Компаникова, една од најзначајните писателки на современата словачка литература, деновиве беше во Скопје како гостинка на фестивалот на европска литература...

„Стар ворс и Македониумот“ на Зоран Кардула во Прилеп

Изложбата „Стар ворс и Македониумот“ на македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула ќе биде отворена вечерва, со почеток во 20 часот, во прилепскиот...

„Цртеж, графика и акварел“ во битолска „Магаза“

Ликовна изложба на Друштвото на ликовните уметници - Битола ќе биде отворена на 13 октомври, во 20 часот, во изложбениот салон „Магаза“. Изложбата е...

Драми од Мартин Мекдона во издание на „Гаврош“

Издавачката куќа „Гаврош“ промовира драми од Мартин Мекдона, „Трилогијата Линејн: ’Мис на Линејн‘, ’Череп во Конемара‘ и ’Осамениот запад‘“ во превод на Горјан Милошевски...