Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25642)

Јужна Кореја и САД со четири ракети возвратија на Пјонгјанг

Растат тензиите на Далечниот Исток Подготвил: Mарјан Велевски Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави лансираа четири ракети земја-земја кон Јапонско Море, како одговор на серијата проектили...

Путин ги потпиша законите за анексија

Русија Подготвил: Mарјан Велевски Рускиот претседател Владимир Путин потпиша четири закони со кои се ратификува анексијата на окупираните региони Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон од страна...

Урсула фон дер Лејен бара ограничување на цената на гасот

Подготвил: Mарјан Велевски Претседателката на Европската комисија ја повика Европската Унија Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, повторно ја повика Европската Унија да воведе...

Во Драч профункционира самостојно косовско царинско претставништво

Според највисоки албански државни функционери, Косово доби излез на море Обединети, а не разделени. Албанија нашата иднина. Нема време за одмор, напиша во своето писмено...

Како пишувале Македонците во 19 век

Од историските архиви Многубројните историски документи што потврдуваат дека Македонците уште во 19 век говореле на типичен македонски народен говор, односно на македонски јазик, се...

Македонците од Австралија ќе помогнат за отворање здруженија во Бугарија

Македонската дијаспора во мисија за заштита на македонскиот идентитет Ова е одлична патриотска и високохумана иницијатива, за која сите Македонци во Бугарија ќе бидеме многу...

Општа мобилизација заради енергетско консолидирање

Енергетската криза го покажува вистинското лице, крајно време е за конкретни контрамерки Она што неколку дена се најавуваше во јавноста, завчера конечно и се случи....

Топли радијатори за граѓанско задоволство

Jавниот интерес избива во преден план Надлежните покажаа зрелост и во интерес и за доброто на граѓаните ги надминаа сите пречки, па постигнаа договор со...

Еурофарм Пелистер од вториот барабан ќе ги дознае ривалите

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ЛИГА ЕВРОПА Македонскиот ракометен вицепрвак Еурофарм Пелистер денеска ќе ги дознае противниците во групната фаза во Лига Европа (ЛЕ), од 11...

Гамбит Асеко СЕЕ почна со пораз и со победа

ШАХ - ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП ВО АВСТРИЈА Во првото коло на ЕКК за шахистки, единствениот македонски претставник загуби од Памхаген (0,5-3,5), во второто убедливо славеше...