Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25642)

Авиокомпаниите сè уште користат дискети

Дискетите се стари со децении, но авиокомпаниите сè уште ги нарачуваат и ги користат. Том Перски, кој се опишува себеси како „последниот човек во...

Ден на италијанскиот стрип во рамките на „Џифони“

Соработката помеѓу италијанската амбасада во Скопје и филмскиот фестивал „Џифони Македонија“, посветен на младата публика - која е исто така во својство на жири,...

Самостојна изложба „Стогови на времето“ на Филип Велковски

Изложбата „Стогови на времето“ на македонскиот уметник Филип Велковски, кој престојува во Глазгов, ќе биде отворена вечерва, во 19 часот, во галеријата „Пионери“ и...

Да се надминат историските наративи, да се пишува за обичните луѓе

„Букстар“, втор фестивалски ден „Наградата за литература на Европската Унија: Националниот наспроти меѓународниот книжевен контекст“ беше темата на завчерашниот разговор, во рамките на фестивалот на...

Околу 7 милиони деца не одат на училиште поради гладот и...

Судан Подготвил: Mарјан Велевски Судан се соочува со генерациска катастрофа, бидејќи околу седум милиони деца немаат настава поради поплавите, гладот ​​и нестабилната ситуација во таа земја,...

Полска бара влез во заедничката програма за нуклеарно оружје

Полска разговара со САД да ја вклучат во програмата за нуклеарно споделување, информира полскиот претседател Анджеј Дуда. Програмата им овозможува на некои сојузнички земји...

Јужна Кореја и САД со четири ракети возвратија на Пјонгјанг

Растат тензиите на Далечниот Исток Подготвил: Mарјан Велевски Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави лансираа четири ракети земја-земја кон Јапонско Море, како одговор на серијата проектили...

Путин ги потпиша законите за анексија

Русија Подготвил: Mарјан Велевски Рускиот претседател Владимир Путин потпиша четири закони со кои се ратификува анексијата на окупираните региони Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон од страна...

Урсула фон дер Лејен бара ограничување на цената на гасот

Подготвил: Mарјан Велевски Претседателката на Европската комисија ја повика Европската Унија Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, повторно ја повика Европската Унија да воведе...

Во Драч профункционира самостојно косовско царинско претставништво

Според највисоки албански државни функционери, Косово доби излез на море Обединети, а не разделени. Албанија нашата иднина. Нема време за одмор, напиша во своето писмено...