Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25642)

„Дер класикер“ – феномен од поново време

ФУДБАЛ - БУНДЕСЛИГА Пред основањето на Бундеслигата во 1963 година, Баерн имаше 11 титули, а Борусија ретко беше во трката по трофејот. Во 1966 година,...

„Клучната работа е да ја знаете својата позиција во меѓународниот фудбал“

ВИНСЕНТ МАНЕРТ, ДИРЕКТОР НА БРИЖ, НАЈПРИЈАТНОТО ИЗНЕНАДУВАЊЕ СЕЗОНАВА ВО ЛШ Она што се обидуваме да го направиме е да не избираме меѓу кокошката и јајцето,...

Гледањето „преку нишан“ се трансформира во гледање „очи в очи“

Потребата за национална и политичка обединетост најсериозно се наметнува за Македонија, очигледно и во агендите на нашите највисоки политичко- партиски лидери. Веројатно, за да...

Светот влегува во стагфлациска должничка криза

Нуриел Рубини Големата умереност го отвори патот до големата стагфлација, која ќе биде карактеризирана со нестабилност и наплив на забавени негативни шокови во понудата. Вредноста...

Што нѐ прави постојано лути и постојано уморни

Порано трошевме работи и сакавме луѓе, денес е обратно Велимир Сриќа Да, живееме во креативни времиња. Медицината напредна толку многу што практично ниту едно човечко суштество не...

Европа треба да се подготви за долготраен конфликт во Украина

Марк Ленард Нуклеарното сениште повторно ја прогонува Европа. Неодамна рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на околу 300.000 резервисти и најави дека ќе ги...

Студената војна се врати на европска почва

Јошка Фишер Конфликтот во Украина е обид да се врати часовникот назад во времето кога Русија беше суперсила што доминираше во Источна Европа. Сепак,...