Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25630)

„ГолденАј 007“ конечно доаѓа на Иксбокс и Нинтендо свич

Техно Познатата игра „ГолденАј 007“ доаѓа наскоро на конзолата Иксбокс на „Мајкрософт“, како и на рачната играчка конзола Свич на „Нинтендо“. Станува збор за ремастер...

Израелски археолози пронајдоа опиум во керамика стара 3.500 години

Израелските археолози соопштија дека пронашле остатоци од опиум во керамички садови стари 3.500 години, што ја докажува теоријата дека халуциногената дрога се користела во...

Зошто на жените им е поладно отколку на мажите?

Ако сте надвор и сонцето почне да заоѓа, жените секогаш први ќе се пожалат дека им е ладно. Научниците конечно ја решија мистеријата и...

Бред Пит ја отвори својата прва изложба на скулптури

Во друштво на австралискиот музичар Ник Кејв и британскиот скулптор Томас Хаусаго, американскиот актер Бред Пит ја отвори својата прва уметничка изложба во финскиот...

Овчеполското јагне, валандовскиот чурек и прилепскиот ширден на светскиот салон...

Во Торино, Италија, од 22 до 26 септември се одржува најголемиот собир на мрежата на светската организација за земјоделство и храна „Слоу фуд“ -...

Нобеловката Светлана Алексиевич лауреатка на „Букстар 2022“

Фестивалот на европската литература, кој осма година по ред ќе се одржи од 3 до 5 октомври, на неколку локации во Скопје, под мотото...

Моите цртежи може да се опишат како обично необични и необично...

Владимир Илиевски, ликовен уметник Изложбата „Чувства и движење“ на ликовниот уметник Владимир Илиевски ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во галеријата „Ко-ра“, дом на...

Македонски државјанин и двајца Косовци планирале ликвидација на лидерот на опозицијата

Албанија Еден македонски и двајца косовски државјани во 2017 година подготвувале ликвидација на тогашниот лидер на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша. Ова, според медиумите...

Започна тестирањето на картичката за патарина низ Македонија, Србија и Албанија

По најавите за повеќе проекти во рамките на Отворен Балкан Тестирањето на единствениот електронски систем за наплата на патарините во земјите на Отворен Балкан е...

Со челична волја до нови успеси

„Макстил“ одбележа 25 години постоење „Макстил“ одбележа 25 години работа и производство на македонскиот пазар, со пригодна свеченост, на која акцентот беше ставен на досегашните...