Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25627)

Броња Жакељ ќе го промовира романот „Бело се пере на...

Наградуваниот роман „Бело се пере на деведесет“ од словенечката авторка и новинарка Броња Жакељ ќе биде промовиран утре, во 18 часот, во книжарницата „Литература.мк“....

Книжевниот преведувач треба да го пренесе „бремето“ на книжевниот текст

Мајчиниот јазик е основата на сечиј идентитет и треба да се негува и постојано да се развива, вели преведувачката Ирина Талевска Ирина Талевска, преведувачка Без преведувачите,...

Објавен романот „Библиотекарката од Аушвиц“

Во издание на „Бата прес“ е објавен романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од познатиот шпански писател Антонио Г. Итурбе. Книгата од шпански на македонски јазик...

Еден запис за Годар и неговата лична револуција

Автор: Константин Плевнеш A, да биде сам по себе светска филмска револуција можеше да му се случи само на Жан-Лик Годар, бидејќи тој во своите...

Извршителите апелираат на забрзување на измените на Законот за извршување

Претседателот на Комората на извршители, Ванчо Марковски, вели дека нивните главни заложби за измените на законот се во насока на воведување прилог-надоместок за обработка...

Маршот за општествениот национален идентитет е примарен

Обезбедување услови за почитување на правата на маргинализираните групи и нивна интеграција во општеството, секако, е еден од елементите со кои се одликуваат напредните...

Патот по кој неуморно се чекори за остварување на малцинските права...

За жал, можам да ви кажам од искуството што го имам, во работењето и дружењето со македонска малцинска заедница во Србија, Бугарите ќе имаат...

Сега започнува работата, за да биде државата повторно добра

Сепак исклучително е битно да се подвлече дека на овие избори гласале 84,2 проценти од вкупниот број избирачи. Процентот покажува висок степен на политичка...

Спортски вести

КОШАРКА МЗТ Скопје триумфира на Земун-купот Кошаркарите на МЗТ Скопје се враќаат со трофеј од гостувањето во Белград, откако триумфираа на турнирот „Земун-куп“, со победата во...

Вработувањата според национален клуч ја расипаа бравата

Не само од претставници на стручната јавност и на граѓанскиот сектор туку и од носители на државни функции беа посочени голем број примери на...