Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25556)

Јужнокорејските фабрики забрзано ги менуваат работниците со роботи

Техно Во јануари, во Јужна Кореја беше усвоен закон со кој им се дозволува на судовите да ги казнуваат директорите или високите менаџери на компании...

Синот на Илон Маск што го смени полот не сака контакт...

Хавиер Александер Маск, кој неодамна наполни 18 години, побара од судот да го промени полот од машки во женски и да се запише со...

Кантавторот Александар Петрески со спот за „Ново утро“

Охриѓанецот Александар Петрески, кој веќе неколку години живее во Германија со семејството, не ја заборава својата љубов кон музиката, па неодамна го објави својот...

„Дивље јагоде“ издадоа втор сингл од новиот албум

Пред настапот на годинешниот „Пиво-фест“ Вториот сингл на „Дивље јагоде“, кој ќе се најде на претстојниот студиски албум, кој е во подготовка, е „Зашто раније...

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се поставува претставата „Круг“

„Круг“, по текст од Едвард Олби, во режија на Јован Ристовски, е новата претстава на која работи ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ при НУЦК...

Објавена книгата „Раскази за љубовта“ од Михал Вивег

Издавачката куќа „Готен“ ја објави збирката раскази „Раскази за љубовта“ од еден од најпопуларните современи чешки писатели, Михал Вивег. Преводот од чешки јазик е...

Светски реномираниот пијанистички состав „ЛП дуо“ во Скопје

На концертот, тие ќе го промовираат новиот албум „Dead Sea“, а домашна поддршка ќе им бидат пијанистката Дуња Иванова и „Дубиотик“ - проект на...

Колку западни претставници ќе го ставаат во ред Западен Балкан

Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да именува специјален претставник за Западен Балкан. Се очекува Франција да го именува специјалниот пратеник во јули, кога ќе...

Научен собир во сензибилен општествен, економски и безбедносен период

Во Кисељак, Босна и Херцеговина, експерти од повеќе балкански држави расправаа на актуелни теми од областа на безбедноста. Меѓу нив, забележително учество имаа претставниците...

Невидливиот данок ќе го платиме сите

Не треба да се „игра“ со пазарните законитости, зашто тие кога-тогаш, или со одредено задоцнување, но секогаш, ќе ја испеглаат разликата помеѓу понудата и...