Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25556)

Не навредувајте ја Франција!

Баталете ги пишувањата на локалните квазиинтелектуалци, квазиисторичари и квазианалитичари на политиката и на меѓународните односи. Франција не ги заслужува овие гнасни напади од владините...

Брегзит се одрази и на платите на работниците

Велика Британија станува сè позатворена економија поради брегзит, а долгорочните штетни импликации за продуктивноста и за платите ќе го чинат просечниот работник 470 фунти...

Од употребата на огнено оружје најмногу страдаат децата

Оруженото насилство само во последните 18 месеци однело животи на повеќе илјади Американци, а наедно е и водечка причина за насилната смртност кај децата...

Разбиена организирана криминална група вклучена во измами и перење пари

Прекугранична операција, поддржана од Европол, во која беа вклучени белгиската и холандската полиција, резултира со разбивање организирана криминална група вклучена во повеќе видови измами...

Власта наспроти администрацијата: Кој кого ќе реформира

Во пошироката и во стручната јавност засега нема согласност за тоа како овој судир ќе влијае врз и така тешката состојба во земјава и...

Само за еден ден казнети илјада камикаѕе-возачи

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи, дури 100 возачи возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возачи...

Приемниот испит што ги детектира „дупките“ во образованието

Резултатите од приемниот испит во гимназијата „Орце Николов“ се поразителни, особено затоа што ја одразуваат сликата за генералното ниво на знаење на ниво на...

Спортски вести

ТЕНИС - АТП Пробно ќе се дозволи советување со тренерите за време на меч Тренерски совети надвор од теренот пробно ќе бидат дозволени за време на...

Непомнијашчи е сам на врвот

ШАХ - ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ Рускиот велемајстор (ВМ) Јан Непомнијашчи (2.788 рејтинг-поени), единствен впиша цел поен во четвртото коло на Турнирот на кандидатите во Мадрид,...

Македонија некомплетна за јулските квалификации за СП

На 1 јули, Македонија во Сарагоса му гостува на актуелниот светски првак Шпанија, а на 4 јули во Скопје ќе ја пречека Украина. Првиот...