Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25545)

Направени соларни панели што работат ноќе

Техно Научниците од универзитетот „Стенфорд“ развија соларни панели што сè уште работат во текот на ноќта. Со тоа ќе се елиминира потребата од батерии што...

Објавена „Кадуцеј и лира“ од Сузана В. Спасовска

Неодамна, во издание на издавачката куќа ВИГ „Зеница“, излезе од печат најновата поетска збирка „Кадуцеј и лира“ од Сузана В. Спасовска. Книгата содржи 85...

Албумов е терапија за мојата душа, а се надевам и за...

Билјана Петровска, пијанистка и аранжерка, неодамна го промовира својот нов албум „Здивот на вечната љубов“. Расположението на композициите на нејзиниот албум е спокојно, мирно,...

Месната преработувачка индустрија на тенок мраз

Без продолжување на владините мерки, Македонија ќе увезува суровини со царина, а има земји од регионот што воопшто немаат царини за увоз на суровината...

Крчин, Бистра и Стогово во митот за арката на Ное

ЗАБЕЛЕЖАНО, НЕОБЈАВЕНО Западниот дел на Македонија е преубав и пребогат со недопрена природа, планини со стотина врва над 2.000 метри надморска височина, обележани планинарски патеки...

Забрзување кон јасната цел на регионот – ЕУ

Самит на иницијативата „Отворен Балкан“ во Охрид „Отворен Балкан“ може да биде и можност за забрзување на патот кон Европската Унија, што претставува јасна и...

Кој ќе биде повлијателен во Индопацифичкиот Регион: Америка или Кина?

По вековната доминација на Европа, сега веќе и конечно може да се констатира дека „старата дама“ станува маргинален играч на Истокот поради своите мали...

Ќе се облажи ли некој летово, со кајсии…

Јасно дека на земјоделските производи, особено во услови на нерегулиран пазар каков што е македонскиот, тешко е да им се определи вредноста, но сезонските,...

Некој во ОН провоцира, ама некој треба и да алармира

ОН и во минатото правеа слични провокации за да го напипаат пулсот на јавноста во земјава, па пред нешто повеќе од десетина години, „ненамерно“...

Спортски вести

ТЕНИС - ТУРНИР ВО АВСТРИЈА Ѓорческа во четврт-финалето со победа над шестата носителка Лина Ѓорческа се пласира во четврт-финалето на тенискиот турнир во Австрија (се игра...