Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25534)

Можни ли се нови патишта до членството во Европската Унија?

Новиот договор за членство во европскиот блок може да им овозможи на Украина, балканските земји и на другите да се приближат до Брисел и...

Ајде, ред се редат скандали на ДУИ

Редица политички скандали изминатиов период го тресат врвот на ДУИ, за кои јавноста чека институционална и правна разврска. Почнувајќи од пцости и навреди, контроверзни...

Модерна технологија наспроти демоде однесување

Собранието уште во 2018 година донесе Кодекс за етичко однесување на пратениците, но наместо нивното однесување да се унапреди, тоа уште повеќе се уназадува...

Ѓоргиев: Ова ми е една од најдрагите победи

ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА Македонската машка репрезентација со победа на мечот со БиХ го почна седмиот настап во Европската сребрена лига и го забележа...

Костовска и Спасеновски ќе се борат за бронзени медали

Ќе се борам до последната секунда, сѐ со цел да го освојам тој медал и со голема радост да го донесам во Македонија. Максимално...

Мурињо – сериски победник

Рома победи во првата сезона на Конференциската лига, а Мурињо стана првиот тренер што ги освоил сите три актуелни големи европски клупски натпреварувања, прв...

Прстот на Микеланџело

На Денот на сесловенските просветители доживеавме чудо, бевме допрени од Божјиот прст, се радуваа и небото и земјата. Се радуваат сите кога браќата Македонци...

Милевски: Целта е да се освои првото место во групата

Нѐ чекаат шест тешки натпревари. Императив во оваа селекција е секој да го даде најдоброто од себе. Фудбалерите да покажат дека имаат потенцијал, да...

Луѓето се најголемиот капитал

Во последниве години темата за одлив на мозоци, но и генерално за младинското иселување е сѐ поприсутна во јавноста и се препознава како сериозен...

Тајните пораки на архиепископот Стефан

Вреди, вреди да се анализира и памети торжественото слово на архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, на заедничката литургија во соборниот храм „Св. Климент...