Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25534)

Фрапантни 10.000 вида исчезнуваат годишно!

Нашата земја е мала по површина, но има исклучително богата разновидност, како и сите земји на Балканот. Но за видовите не важат политичките граници,...

Засадени 11 македонски чинари во дворот на ООУ „Јан Амос...

Во дворот на скопското општинско основно училиште „Јан Амос Коменски“, вчера напладне беа засадени 11 нови македонски чинари, во соработка и под покровителство на...

Крис Прат е специјалец во новата серија „Список на терминали“

„Амазон стјудиос“ го објави првиот трејлер за нивната нова серија „Список на терминали“. Станува збор за акционен трилер инспириран од истоимениот роман на Џек...

Прва проба за „Инферно“ во режија на Дејан Пројковски

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ги започна пробите за претставата „Инферно“, според „Пеколот“ од Данте Алигиери, во режија на Дејан Пројковски. Покрај...

Новата серија на Марвел се фокусира на роднината на Халк

Марвел не застанува и ни носи нови и нови херои на малите екрани. На ред е Џенифер Волтерс, братучетка на Брус Банер, попознат како...

Премиера на „Дупло дно“ во „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

„Дупло дно“ од Горан Стефановски, во режија, дизајн на сцена и костими на Наташа Поплавска, е новата претстава што театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе...

Рајан Гослинг и Крис Еванс се ѕвездите на новиот возбудлив филм...

„Нетфликс“ го објави долгоочекуваниот трејлер за својот нов акционен трилер „Сивиот човек“, во кој главните ликови ги толкуваат Рајан Гослинг и Крис Еванс. Филмот,...

Каков е статусот на џезот во македонското општество?

Во моментов џез-фестивалите сè помалку се поддржани од надлежните културни институции. Џез-музичарите, иако академски образовани на локалните и на странски универзитети, се принудени да...

Писатели што ги мразеле филмските адаптации на нивните дела

Адаптацијата на книгите во филмови не е ништо ново, ниту пак разочарувањето на романсиерите од она што на крајот пристигнува на големото платно. Има...

ХАЗУ поставува услови за прием на Србија во ЕУ

Хрватска Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) бара од хрватската влада да ѝ го блокира патот на Србија кон Европската Унија, доколку Белград не...