Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25508)

Верата да ја манифестираме со однесување што им прилега на вистински...

Честопати се случува на големите празнични собири, надворешната манифестација на верата и на богопочитувањето да не е на високо ниво, па верниците честопати при...

Нашето неединство нѐ прави ранливи како општество

Во пресрет на еден од најголемите христијански празници, Христовото воскресение - Велигден, „Нова Македонија“ подготви празнично интервју со отец Бобан Митевски Интервју со отец Бобан...

Како да не ги привлечете криминалците во својот дом?

„Нова Македонија“ како одговорен весник кон своите читатели и граѓаните, направи статија чија цел е да превенира и предупреди за несаканите последици што може...

Адријана Поп Арсова со државен рекорд на 10.000 метри

АТЛЕТИКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА Таа ја заврши трката со време од 35:00,30 минути, што е речиси за една минута подобро од досегашниот, кој изнесуваше...

Бронзен медал за Арсовски

Македонскиот боксер стигна до медалот победувајќи ги Словакот Матуш Јаницек и Гркот Ремус Велис БОКС - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИНЦИ Македонскиот боксер Петар Арсовски (категорија до...

Кога не знаеш за што се работи – се работи за...

Повеќе од јасно е дека се гради нов светски поредок, а за да настане тој, треба добро да се измешаат коцките. А кој ќе...

Вимблдон им забрани настап на тенисерите од Русија и од Белорусија!

Забраната важи само за тенисер(к)ите, што значи дека тренерите, судиите и физиотерапевтите ќе можат да бидат вклучени на турнирот Организаторите на тенискиот гранслем-турнир на Вимблдон,...

Нови шестмина фудбалери во „Куќата на славните“

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Серхио Агуеро, Дидие Дрогба, Венсан Компани, Петер Шмајхел, Пол Сколс и Иан Рајт се новопримените фудбалери во „Куќата на славните“ во Премиер-лигата....

Патот до пеколот е поплочен со вето (македонската дистопија)

Македонија како ниту една друга држава на светот е изложена на исклучоци кои не потврдија ниту едно меѓународно правило, туку ги релативизираа сите меѓународни...

Можат ли Русија и Западот да избегнат сајбер-ескалација?

Постојат сигнали, особено со отсуството на сајбер-напади на високо ниво, дека Вашингтон и Москва се обидуваат да избегнат ескалаторен циклус во сајбер-просторот, истакнува Матијас Шулц...