Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25508)

Промоција на „Сонцестој“ од Катерина Гогова

Промоција на стихозбирката „Сонцестој“ од Катерина Гогова е закажана за 26 април, вторник, во 19 часот, во МКЦ. Стихозбирката е во издание на „МИ-АН“,...

Марина Абрамовиќ го повтори својот најпознат перформанс за Украинците

Светот е сцена Во галеријата „Шон Кели“ во Њујорк, Абрамовиќ го повтори својот познат перформанс „Уметницата е присутна“, за да им помогне на Украинците. Со...

Како Академијата казнуваше престапници пред Вил Смит?

По едномесечниот медиумски циркус за неславната шлаканица на 94-то доделување на „оскарите“, филмскиот свет веќе е подготвен да продолжи по еден од најзбунувачките настани...

Ретроспектива на цртежи на Марјан Ризовски во Кавадарци

Изложба на цртежи работени со молив на исклучително талентираниот уметник по вокација архитект Марјан Ризовски од Скопје е отворена во галеријата на домот на...

Лиам Нисон стравува да не го изгуби паметењето

Глумецот Лиам Нисон (69) поради улогата во својот нов филм се соочи со тешката реалност што ги погаѓа луѓето во неговите години и призна...

Втората сезона на „Бриџертон“ е за семејството и за должноста

Сè на сè, новата сезона ја исполни својата главна цел, а тоа е да ѝ донесе на публиката топла романтична приказна, а оние што...

„Геометрија на меланхолијата“ е простор полн со празен простор

Изложбата е составена од цртежи, слики, скулптури и визуелна инсталација. Идејата, јукстапозиција на геометриските наспроти органските форми, ја манифестирав во различни техники, изјави визуелниот...

Балканските министри со различна диоптрија за зборот „одговорност“

Словенечки министер поднесе оставка поради афера за неплатена хотелска сметка' Оставката на словенечкиот министер за земјоделство Јоже Подгоршек деновиве навистина предизвика реакции во јавноста не...

Бигорската книгохранителница е чудесија

Забележано, ненапишано Минува последната недела од велигденскиот пост, позната како Страсна седмица, востановена поради Господовите страдања претрпени за нас. Црквата пропишала строг пост, како и...

Стоте дена заминаа, проблемите останаа

Во моментите кога Владата на премиерот Димитар Ковачевски бара европски пари за да ја надмине кризата, кога се соочува со штрајкот на просветарите и...