Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25508)

Како да ја спречиме утринската киселина

Медицински совет Дури и кога пукаме од здравје и кога е стивната сезоната на алергии, се случува да се разбудиме со затнат нос. За многумина...

Јапонците направија електрични стапчиња за јадење

Јапонски иноватори направија електрични стапчиња за јадење, кои создаваат чувство дека храната е посолена. Тие тврдат дека ова се првите вакви стапчиња во светот...

Маск: До 2050 година секој дом ќе има хуманоиден робот

Американскиот милијардер, бизнисмен и визионер Илон Маск тврди дека до 2050 година веројатно во секој дом ќе има хуманоиден робот. Маск во едно неодамнешно...

Констракта на „Егзит“ со светска премиера на „Триптих“

Најбараното музичко име на Балканот, Ана Ѓуриќ алијас Констракта, која ќе ја претставува Србија на годинашниот „Евросонг“, ќе ја круниса годишната програма на фестивалот...

Во спомен на Тоше посадени јапонски цреши во Благоевград

Во паркот „Македонија“ во Благоевград, Бугарија, беа посадени стотина дрвја од видот јапонска цреша, а пет му беа посветени на македонскиот пејач и хуманитарец...

Велигден како инспирација за младата уметница Славица Танеска

Јас сум дипломирана конзерваторка и реставраторка и имам реставрирано повеќе икони од македонските манастири. Коренот на мојата љубов кон сликањето икони е токму задачата...

Проекции на данскиот „Кариран нинџа“ на „Џифони“

Фестивалот „Џифони Македонија“ го избра данскиот филм „Кариран нинџа“ за третата сесија на програмата „Џифони филмски денови“, што ќе се организира в сабота, во...

Планинска промоција на книга на врвот Лисец

Промоција на книгата „Планински врвови во Македонија“ ќе се одржи в сабота на врвот Лисец, во рамките на планинарската тура „Лисец на планината Голешница“....

Бугарско издание на „Залутани записи“

Mакедонскиот писател Иван Шопов го промовира бугарското издание на својата книга „Залутани записи“. Книгата излегува како издание на издателството „Ерго“, во превод на бугарски...

Пристигна трејлерот за филмот „Тор: љубов и гром“

По неколку месеци големо исчекување, објавен е првиот трејлер за суперхеројскиот филм на Марвел, „Тор: љубов и гром“. Ова е четврти филм за Тор...