Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25473)

Лидер на теренот и без капитенска лента

Микел Артета, менаџерот на Арсенал, во Одегард гледа потенцијален иден капитен на „топџиите“ поради неговите лидерски способности МАРТИН ОДЕГАРД, ФУДБАЛЕР НА АРСЕНАЛ Норвежанецот Мартин Одегард вели...

Законите молчат во време на војна

Во својата анализа, академик Коцарев прави осврт на тековните случувања, задржувајќи се на некои настани во изминатите четири децении. Поранешните војни не ја оправдуваат...

Каков план има ЕУ за да ја излечи зависноста од руски...

Брисел размислува за складирање минимално неопходни количества гас и планира зголемување на капацитетот на обновливите извори на енергија, пишуваат Зиа Вајс и Зосија Ванат...

Американската морнарица ја испорача својата најнова напаѓачка подморница

Подморниците од класата „вирџинија“ можат да се користат дури и за поддршка на силите на специјалните операции, пишува Питер Сучиу за „Нешенел интерест“ Подморничката единица...

Дали меѓународните санкции ќе ja запрат Москва?

САД и нивните сојузници ѝ наметнаа строги економски казни на Русија за нејзините воени дејства во Украина, па сега се очекува да се види...

Турција прва на листата по прифатени бегалци во светот

Податоците од најновиот извештај на УНХЦР ги истакнуваат земјите што згрижиле најмногу бегалци од средината на 2021 година. Како географска отскочна штица за Европската...

Турција меѓу чеканот и наковалната

Анкара се соочува со сè поголем притисок да избира меѓу Москва и Киев, смета Димитар Бечев од „Политико“ Од почетокот на украинската криза, ликот на...

Каде згреши Бајден во однос на Русија и на Украина

Администрацијата на американскиот претседател направи клучни грешки во претстојната криза и сосема е неизвесно дали инвазијата можеше да се спречи. Но јасно е дека...

Зони на самракот околу Македонија

Неделава што изминува беше преполна со одредни потези, политики или случувања во светот, но и околу Македонија, кои може да се окарактеризираат како неразбирливи,...

Јас ќе останам без Достоевски, а Серјожа без „Мекдоналдс“

Светот е војна и мир во циркусот Принтипрам. Што? Забранете ги веднаш Толстој и Хармс! Значи две минути омраза за Русија. А-ха, забранете го и Орвел! Гледам јас...