Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25473)

Жени што го променија текот на светската книжевност

Кога Вирџинија Вулф ја напиша „Сопствена соба“ во 1920-тите, меѓу основните проблеми со кои се соочуваа жените во книжевниот свет таа го спомна и...

Софија без рускиот гас, без реални алтернативи за енергетска стабилност

Владата на бугарскиот премиер Петков остро ја осуди агресијата, но Бугарија, традиционално поврзана со Русија, дефинитивно покажува знаци дека е поделена, и од политичка...

Политичките партии сѐ повешти при располагање со парите добиени од државниот...

Според Меѓународниот републикански институт (ИРИ), само една петтина од граѓаните веруваат дека политичките партии во земјава транспарентно располагаат со парите добиени од државниот буџет....

Македонските партизани се приврзаници за самостојна македонска држава

Во документите од воените архиви на нацистичка Германија од времето на Втората светска војна, Германците многу јасно и прецизно известуваат за постоењето на Македонците...

Во Македонија има даночни слободни зони?

Според истражување на Центарот за граѓански комуникации од Скопје, Општина Арачиново претставува „даночна слободна зона“ за нејзините граѓани, затоа што има наплатено нула денари...

За влез во ЕУ, доволно е Унијата да почувствува потреба за...

Со ставањето на дневен ред на апликациите за кандидатски статус на Украина, Грузија и на Молдавија, без оглед дали ќе го добијат и во...

Бизнис-секторот со многу лути рани

Кризата во Украина е причина за намалување на трговската размена на нашата земја со нашите најзначајни трговски партнери. Намален е обемот на работа, па...

Ајачио – Бастија, дерби што ја дели Корзика

Бастија е многу поуспешна од Ајачио. Победници се во Купот на Франција во 1981 г., а беа блиску и до европски триумф во 1978...

Веспрем го доби дербито со ПСЖ

Ун­гар­ски Вес­прем во но­ка­ут-фа­за­та ќе игра про­тив ма­ке­дон­ски­от прет­став­ник Вар­дар РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на унгарски Веспрем во последното коло од групната фаза во...

НБА-мечевите временски едни од најдолгите

Еден меч во НБА-лигата просечно трае 2,5 часа, иако во некои случаи, главно поради продолженијата, тие достигнуваат време и до три часа КОШАРКА Кошарката е еден...