Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25473)

Која е тајната на здравата коса на Меган Маркл?

Нега и убавина Војвотката од Сасекс му ја препушта секојдневната нега на косата на фризерот Џорџ Нортвуд, познат стилист, кој стои зад голем број познати...

Дрвјата во Амазонската Прашума би можеле масовно да исчезнат

Истражувачите тврдат дека Амазонската Прашума се движи кон „критична точка“ каде што дрвјата би можеле масовно да исчезнат, пишува „Би-би-си“. Истражувањата покажаа дека најголемата прашума...

Како се чува најбараниот артикл во продавниците – брашното?

Овие неизвесни времиња натераа голем број луѓе да направат мала резерва од некои намирници, а пред сѐ од брашно. Рафтовите во продавниците по почетокот...

Технолошките гиганти во информациската војна меѓу Западот и Русија

Платформите на големите технолошки компании деновиве се претворени во боишта во паралелната информациска војна меѓу Западот и Русија во екот на геополитичката битка за...

Капиталното дело „Историја на филмот, книга 2“ достапно електронски

Книгата „Историја на филмот, книга 2“ на авторот Георги Василевски, во издание на Кинотеката на Македонија од 2002 година, деновиве ја доживеа и својата...

Проекција на филмот „Ѕвездено небо над римското гето“

По повод одбележувањето на 79-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка, в недела, во 20 часот, Амбасадата на Италија, во соработка со Еврејската...

„Улиште“ вечерва во Кинотека

Косовскиот игран филм „Улиште“ на Блерта Башоли, во кој копродукциски учествуваше и „Црна мачка продукција“ од Македонија, предизвика голем интерес кај публиката. Поради тоа,...

Спомен-дом на културата „Благој Јанков-Мучето“

Посети го музејот Спомен-куќата, која е посветена на народниот херој Благој Јанков-Мучето, се наоѓа во центарот на Струмица во близината на Малиот градски парк. Таа...

Со концертот на „Баланеску квартет“ почнува циклусот „Збор, два за музиката“...

Во Филхармонијата гостува еден од највозбудливите гудачки квартети на денешнината - „Баланеску квартет“. Иновативен и прогресивен, „Баланеску квартет“ е состав што засекогаш ги смени...

„Гробиштата“ од романскиот писател Адријан Телешпан на македонски

Меѓу книгите од проектот „Читаме заедно“, поддржан од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, има една сурово искрена приказна проткаена со многу хумор и...