Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25451)

Некои предмети во домот не смеете да ги чистите со вода

Домување Водата е убедливо најевтиниот и најеколошки чистач во секое домаќинство. Сепак, тоа не значи дека е погодна за сите површини. Кадифе: оваа ткаенина одамна го...

Енг и Ченг функционирале одлично како пар!

Стекнале светска слава настапувајќи во циркус, се венчале со две сестри, си купиле фарма во САД и го смениле презимето, но потоа едниот почнал...

Петте најтешки јазици во светот

Во светот има повеќе од 5.000 различни јазици. Некои јазици не се многу тешки за учење, но има и такви што се толку комплицирани...

Тони Китановски ќе настапи заедно со „Далас блек денс тиатар“

Овој меѓународен проект е дел од прославата на 45-годишнината од основањето на танцовата компанија „Далас блек денс тиатар“. Настанот ќе се одржи на 18-19...

Студентите, зависниците од коцкање, корисниците на помош – надвор од обложувачниците

Црна Гора Црна Гора со новиот закон за игри на среќа и наградни игри значително ќе ги зголеми давачките и ќе ги заостри условите за...

По 140 години, пропадна фабриката за тутун „Сараево“

Згаснува уште еден стопански гигант од времето на некогашната заедничка држава. Медиумите од некогашна Југославија со многу емоции пишуваат за гаснењето на фабриката за...

Софија под лупа за издавање „златни пасоши“ на руски банкари

Бугарија Истражувачката веб-страница Бирд.бг објави интересни сознанија што ја разоткриваат шемата за давање бугарски „златни пасоши“ на некои од водечките руски банкари и покрај тоа...

Традиционално закројување на виновата лоза

Со литургија и закројување на лозите, винарницата „Стоби“ го одбележа Свети Трифун, заштитникот на виното и винарите ОДБЕЛЕЖАН ПРАЗНИКОТ СВЕТИ ТРИФУН Традиционално, како и секоја година,...

Планирање за добро општествено функционирање

Како Македонија преку процесот на едно системско планирање да ја поттикне домашната економија и да креира услови за побрз економски напредок? Преку системско планирање до...

Што навистина е договорено со Петков

Неодамнешното интервју на бугарскиот премиер Кирил Петков за британскиот сервис Би-би-си, во кое тој излезе со тврдењето дека веќе се договорил со македонските власти,...