Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25451)

Редовни акции на терен ќе го сузбијат високоризичниот див превоз

Голем процент возачи во земјава, кои имаат возило со повеќе од шест седишта, во еден момент се решаваат да си направат „бизнис“ од тоа,...

Македонија нема да отстапи пред бугарските уцени

Досега во име на добрососедството и со цел надминување на разликите, главно од македонска страна беа премолчувани екстремно тврдите, шовинистички и апсурдни бугарски позиции...

Воените барабани сѐ побучни, наредниве 24 часа – клучни

Украинско-руската криза и нејзините импликации се претворија и во игра на нерви, а настаните се менуваат како на филмска лента. Овој конфликт има подолга...

Лазов трет во Аранѓеловац

ШАХ Македонскиот интернационален мајстор (ИМ) и репрезентативец Тони Лазов (2.388 рејтинг-пони) го освои солидното трето место на отворениот интернационален турнир „АСК 4“, кој се одржа...

Голема пресметка во Париз

На „Паркот на принцовите“ вечерва ќе се сретнат ПСЖ, преполн со скапи ѕвезди предводени од Лионел Меси, со голема желба и амбиција првпат да...

Митровиќ дава голови, Фулам победува

Србинот Александар Митровиќ го постигна 31-от гол сезонава, со што го израмни рекордот на Иван Тони од Брентфорд од лани, за најмногу постигнати голови...

Втора титула по ред за домаќинот

Лос Анџелес рамс го совлада Синсинати бенгалс (23-20) и е вториот тим што го освоил Супербоулот на својот стадион „СоФи“, пред околу 70.000 гледачи СУПЕРБОУЛ Лос...

Испраќајте творби на конкурсот „Делото на Круме Кепески – патоказ за...

ООУ „Круме Кепески“ - Кисела Вода, Скопје, по повод патрониот празник на училиштето, распишува литературен конкурс на темата: „Делото на Круме Кепески - патоказ за...

Ројзеланд е „биатлонска кралица“

Норвежанката Марте Олсбу Ројзеланд веќе освои три злата и бронза во Пекинг, но има шанса да стане и првата со шест медали од едни...

Љубовта ни го разубавува животот!

Етика за млади Љубовта е најубавото и најсилно чувство, кое многу ѝ значи на личноста. Таа сериозно влијае на разбирањето на светот и врз однесувањето. Чувствата...