Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25447)

„Шаоми“ го промовира сајбер-кучето

Техно Kинеската компанија „Шаоми“ го промовира сајбер-кучето, нејзиното ново технолошко достигнување, за кое верува дека ќе биде вистинскиот избор за љубителите на роботиката. Сајбер-кучето има природа...

Нуркање до остатоците на „Титаник“ за 250.000 долари

Компанијата „Оушн гејт експедишн“ кон крајот на минатата година почна да продава билети за посета на остатоците на најпознатиот брод на светот, „Титаник“. Нуркањето до...

Тројанскиот астероид би можел да остане во орбитата на...

Астероид откриен во орбитата на Земјата, широк околу 1,2 километар, би можел да остане во орбитата околу нашата планета уште најмалку 4.000 години без...

Фотографијата од средбата на Макрон и Путин хит на...

Рускиот претседател Владимир Путин во Москва се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а фотографиите од нивната средба го обиколија светот со брзина на...

Предвидувањата на Симпсонови за 2022 година

Во текот на 32 сезони, т.н. пророчка анимирана серија е заслужна за предвидување на многу работи, од терористичките напади од 11 септември, до пандемијата...

„Хомо“ најдобар на „Кросинг д скрин“ во Англија

Долгометражниот игран филм „Хомо“ во режија на Игор Иванов ја доби својата седма награда, и тоа за најдобар игран филм во официјалната програма на...

Кај Салерно пронајдени остатоци од антички храм

Светот е сцена Археолозите во јужна Италија откриле урнатини од храм стар 2.500 години, како и артефакти од голема поморска битка, кои биле чувани на...

Мемоари од писателските дружења низ Европа

Нова книга на Киро Донев Познатиот македонски писател за деца и млади Киро Донев (79) неодамна објави нова книга со наслов „Летопис на душата“, мемоари...

Француското трио „Ана Кап“ под диригентската палка на Џијан Емин

„Француски бакнеж“ е насловен концертот што ќе се одржи утревечер, во 20 часот, во салата на Филхармонијата. Диригент е Џијан Емин, а како солисти...

Големото враќање на Џејн Кемпион

Џејн Кемпион немаше снимено филм од 2009 година. Големото враќање го направи лани, со вестернот „Моќта на кучето“, кој доби дури 12 номинации за...