Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25442)

Супербрзата испорака на намирници им создава главоболки на Европејците

Микромагацините им го крадат приматот на продавниците и им го нарушуваат секојдневието на жителите во големите градови во Европската Унија, пишува Питер Хаек за...

Витамините треба да се пијат во одредено време

Медицински совет Во зима имаме нагласена потреба да внесуваме повеќе витамини, за да го зајакнеме имунитетот и да спречиме настинки. Меѓутоа, многу е важно кога...

Најважните производи на „Тесла“ нема да бидат автомобилите

Најважните производи на „Тесла“ оваа и следната година нема да бидат автомобилите, туку софтверот што работи на автономниот и хуманоиден робот, кој, според очекувањата...

Паметната бионичка рака подобра кога се користи подолго

Компанијата „Еспер бионикс“ разви бионичка рака дизајнирана да им го олесни животот на луѓето без горни екстремитети. Тие ја претставија бионичката рака на годинешната...

Францускиот „Вог“ промовира марами, додека муслиманките се прогонувани поради тоа

Француското издание на познатото списание „Вог“ се најде на удар на критики по објавувањето, кое, според реакциите на јавноста, го покажа неговото лицемерство. На...

Што ќе донесе Кинеската нова година во знакот на тигарот

Кинеската нова година, чија прослава е во тек, за жителите на оваа земја значи нов почеток, оставање на сѐ што е негативно во старата...

Премиера на мјузикл за Мајкл Џексон на Бродвеј

Децата на Мајкл Џексон, Парис (23), Принс (24) и Бленкет (19), со своето присуство на премиерата во њујоршкиот театар „Нил Сајмон“, го поддржаа бродвејското...

Моето чувство за хумор, иронија и сарказам е сосема природно

Награда за карикатуристот Блаже Докуле во Сеул Познатиот македонски карикатурист Блаже Докуле деновиве се закити со награда на 13. Фестивал на карикатури „Сицацо“ во Сеул,...

Светот се збогува од Моника Вити

Италијанската глумица Моника Вити, музата на режисерот Микеланџело Антониони, почина во вторникот на 91 година. - Збогум Моника Вити, збогум кралице на италијанскиот филм. Денеска...

„Изгубената ќерка“, 2021 г.

Од светското кино Во извонредното режисерско деби „Изгубената ќерка“ од 2021 година, Меги Џиленхол го предизвикува конвенционалното размислување за мајчинството, пренесувајќи ги своите најсубверзивни идеи...