Ознака: 9 мај

Путин по повод Денот на победата: Ние сме во состојба на...

Во денешниот говор од Црвениот плоштад во Москва рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот дека ризикува глобален конфликт и рече дека никој нема...

Герасимовски: Го затрупуваме градилиштето на „9 Мај“, инвеститорот не гради според...

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, во придружба на градежен инспектор, припадници на МВР и градежна механизација утринава интервенираа на градилиштето на улицата „9...

Југословенско знаме ја збунило берлинската полиција, го помешала со руското

На комеморацијата за Денот на победата во Берлин, учесник носеше југословенско знаме и на тој начин ја збуни полицијата, која го помеша со руско,...

Нашата држава секогаш преку дела е на вистинската страна на историјата,...

Се поклонуваме на борците кои ги положија животите за пораз на фашизмот, од чиишто рушевини е изнедрена македонската државност, истакна премиерот Димитар Ковачевски, во...

Иницијатива: Македонија да го слави 9 Мај како државен празник

Македонија со неколку настани го одбележи 9 Мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, потврдувајќи дека во клучните моменти застанала на...

Ковачевски: Во антифашистичката војна македонскиот народ избра да гради држава за...

Изборот на македонскиот народ заедно со сите други народи беше македонската држава да биде создадена како дом на слободата за сите нејзини граѓани, без...

„Придушената“ воена парада во Москва не даде одговори за руските планови...

Рускиот претседател Владимир Путин го повтори своето обвинување дека Западот не му оставил друг избор освен да ја нападне Украина во говорот одржан за...

Положено цвеќе на спомен обележјето на партизанските гробишта во Бутел

Делегација на Владата на Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална самоуправа Горан Милевски и од заменик-министерот за правда...

Чествувањето на 9 Мај како победа над фашизмот е, всушност, чествување...

Антифашистичките определби на македонскиот народ водеа кон одржувањето на Првото заседание на АСНОМ, на 2 август 1944 година, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“. Чествувањето...

Путин: Русија ја повика Европа да најде фер компромис, но тие...

Рускиот претседател Владимир Путин го одржа својот традиционален говор за Денот на победата на Црвениот плоштад во Москва порачувајќи им на руските борци дека...