Ознака: 9 мај

Според „Тајмс“: Русија веќе го отвора патот за напади врз Молдавија

Русија ќе се обиде да отвори нов фронт против Украина преку Молдавија, пишува британски „Тајмс“ според украински воени извори. Еден извор рекол дека има „број...

Русија не покани странски лидери на прославата на Денот на победата

Русија не покани странски лидери на прославата на Денот на победата во Москва на 9 мај, бидејќи тој датум во годинава не е јубилеен,...

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот...

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москвапарада, им го честиташе на граѓаните Денот на победата над фашизмот. Toj...

Денес се слави Денот на победата над фашизмот – 9 мај

Во светот денес се слави Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна – 9 мај, а церемониите по повод 76-годишнината од капитулацијата...

Пет нови руски оружја за Денот на победата над фашизмот, 9...

Воената парада што секоја година на 9 мај се одржува во Москва, со која се одбележува советската победа над фашизмот, и годинава ќе биде...

Подигнат споменик во чест на 75-годишнината од Втората светска војна

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, положија свежо цвеќе на новоподигнатиот споменик во чест на Денот...

Годинава без воена парада – Русија победата над фашизмот ја одбележува...

Русија годинава онлајн ја одбележува 75-годишнината од победата во Втората светска војна, наместо со традиционалната воена парада. Поради пандемијата на коронавирусот, голем број настани ќе...

Пендаровски: Нашата определба е да бидеме дел од Европа во која...

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 9 Мај – Денот на Европа и Ден на победата над фашизмот. Пред седум децении тогашниот француски министер...

Воените паради – лоша рефлексија на турбулентното минато

Независно од поводот, светските воено-политички аналитичари се согласни дека воените паради имаат цел пред светот да се покаже воената моќ на одредена држава, практика...

Светот ја одбележува победата над фашизмот

Светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот. На 9 мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше...