Ознака: црква

Осветен храмот „Св. 40 Маченици“ на Смилковското езеро

Храмот „Св. 40 Маченици“ изграден на Смилковското езеро денеска беше осветен. Храмот е изграден во слава и сеќавање на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо...

Вандализирана црквата „Свети Атанасиј“ на тетовско Кале

Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ соопшти дека утрово пријавила во полиција упад на манастирскиот имот „Св Атанасиј“ на тетовското Кале. Во упадот оштетена е црквата,...

Напад во црква во Истанбул: Двајца мажи отвориле оган врз верниците,...

Во католичката црквата Света Марија во Истанбул двајца напаѓачи отвориле оган кон верниците, а според првите информации на турските медиуми едно лице е убиено. Според...

Приведен жител од Мала Речица, осомничен дека поставил знаме на Албанија...

Приведено е едно лице од Мала Речица, кое се сомничи дека вчеравечер поставил знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка. -Полициски службеници на СВР...

Црквата „Свети Јован Богослов Канео“ во Охрид – туристичко место во...

Повеќемина Македонци што живеат и работат во Германија велат дека воопшто немаше да биде проблем доколку во брошурата пишуваше педантно дека туристичката тура се организира...

Започна изградбата на црковен храм во кичевското село Извор

Со осветување на камен-темелникот означен е почетокот на изградбата на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во село Извор кичевско. Претседателот на месната заедница Ристе Алексовски...

Осветен новоизградениот црковен храм „Свети Јован Крстител“ во село Видрани

Со црковно-народна свеченост денес во село Видрани кичевско, беше осветен новоизградениот црковен храм „Свети Јован Крстител“, чија изградба започна на 30 август 2014 година....

Конзервиран фрескоживописот на црквата во Курбиново

Македонските и грчките конзерватори ги презентираа досегашните резултати од соработката меѓу НУ Завод и музеј – Битола и Европскиот центар за византиски и поствизантиски...

По сто години осветена црквата „Свети Атанасиј“ во село Миокази кичевско

Денес со црковно-народна свеченост и во присуство на голем број локални жители и верници од регионот, беше осветен црковниот храм „Свети Атанасиј“ во село...

Македонците во Берлин сакаат да изградат поубава црква од постојната

Белешка од патувањето низ Германија на нашата дописничка од Прилеп На улицата Осдорфер Штрасе 16, во Берлин, Германија, малку десно од патот се наоѓа црквата...