Ознака: хаваи

Бајден прогласи состојба на природна катастрофа поради пожарите на Хаваи

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска прогласи состојба на природна катастрофа на Хаваите, што овозможува испорака на федерална помош, откако во катастрофалните пожари на островот...

Испратете ја логиката да се одмори на Хаваи

Во 1986 година, среде Мексико, ја видовме „раката на Бога“. Сега, среде Катар, стигна до нас и „фризурата на Бога“. Не го смислив ова...

Еруптира Мауна Лоа, најактивниот вулкан на светот

Американската геолошка служба денеска соопшти дека синоќа се активирал најактивниот вулкан во светот, Мауна Лоа на Хаваи. Ерупцијата на вулканот Мауна Лоа почна синоќа во...

На Хаваи треба да знаат дека бомбите не можат да го...

Со зголемување на бројот на нови случаи на коронавирусот, американската сојузна држава Хаваи се подготвува да биде домаќин на „Римпак“, најголемите меѓународни поморски воени...

Пронајдени шест тела во хеликоптер кој се урна на Хаваи

Шест тела се пронајдени во остатоците од хеликоптерот што се урна на хавајскиот остров Кауаи. По седмиот патник сè уште се трага, но според...

Вонредна состојба на Хаваите поради пожарот

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге прогласи вонредна состојба на островот Мауи, каде изби голем пожар поради што се евакуирани повеќе илјади луѓе, јави „Ројтерс“. Пожарот,...

Нема преживеани при уривањето на авион на Хаваи

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи, САД. Како што јавуваат медиумите, мал двомоторен авион од типот „Кинг Ер“...

Снежно невреме на Хаваите

Хавајските Острови ги погоди невреме, проследено со врнежи од снег, што доведе до прекин на електричната енергија до голем број домаќинства и поплави, додека...

Само стогодишниците ќе можат да пушат цигари на Хаваи?

Пратеникот на американскиот Конгрес,  Ричард Кареаган, ќе достави навистина необичен предлог-закон за регулација и за намалување на продажбата на цигарите во сојузната држава Хаваи....

Тропската бура Оливија ги погоди Хаваите

Тропската бура Оливија денеска ги погоди Хаваите и донесе обилни врнежи дожд и силни ветрови поради што се евакуирани неколку куќи на островот Мауи. Оливија...