Ознака: хаваи

Ураганот Лејн се приближува кон Хаваи

Ураганот „Лејн“ зајакна до петта категорија и продолжи да се движи кон Хаваи, чии жители забрзано се подготвуваат за можни лоши временски услови, обилни...

Силен ураган на пат кон Хаваи

Ураганот Лејн достигна категорија 5 додека се движи кон Хаваи, каде што би можел да предизвика поројни дождови, поплави и лизгање на земјиштето, предупредуваат...

Тревога на Хаваи поради „Лејн“, ураган од четврта категорија

Тревога беше издадена денеска за дел од хавајскиот архипелаг поради приближувањето на силниот ураган „Лејн“, кој веќе е четврта категорија на петстепената скала за...

Скокови од карпите на Хаваите

Скокови од карпите на Хаваите, во САД, се прикажани во видеото кое е снимено со дрон на тамошните острови, во период од осум месеци....

Силна нова ерупција на вулканот Килауеа (видео)

На вулканот Килауеа на Хаваите вчера беше забележана исклучително силна ерупција, која предизвика голем поток од растопена лава која однесе поголем број куќи во...

„Лава-бомба“ погоди брод на Хаваите

Најмалку 23 лица се повредени во ерупцијата на вулканот Килауеа на Хаваите, кога парчиња карпи паднаа врз туристички брод. Повеќето од повредените се здобиле со...

Од вулканот на Хаваите почна да се ослободува метан

Од вулканот Килауеа на Хаваите почна да излегува син пламен, што, според научниците, е резулатат на ослободување на метан од кратерот, од кој и...

ВИДЕО: Вулканската лава претставува опасност за белите дробови, кожата и очите

Вулканот Килауеа на Хаваите станува се поопасен, откако реки течна лава се слеаја во водите на Тихиот Океан, а растопените камења продолжуваат да нанесуваат...

Лавата на Хаваи се шири, жителите предупредени за евакуација

Властите на Хаваи ги предупредија жителите дека лавата, која брзо се движи, се приближува до куќите, кои неодамна беа уништени од ерупции од хавајскиот вулкан Килауеа. Хавајската...

Вулканот Килауеа на Хаваите исфрли облак висок девет километри

Килауеа на Хаваите денеска исфрли облак од прав и пепел до височина од 9.100 метри. Локалните медиуми јавија дека на исфрлањето на правта и пепелта...