Ознака: хаваи

Видео: Вулканот на Хаваите пред експлозија

Вулканот Килауе на Хаваите, кој веќе десетина дена исфрла лава, ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции со кои ќе исфрла огромни количини на...

Евакуација на Хаваите по ерупциите на вулканот Килауеа

На Хаваите, САД, се врши евакуација по континуираните ерупции на вулканот Килауеа. https://www.youtube.com/watch?v=DayqAYRsQEU

Опасност од вулканска ерупција на Хаваите

Осум големи процепи се појавиле околу вулкакот Килауеа на Хаваите, при што оган, чад и магма излегуваат од земјата. Сеизмолозите велат дека активноста на вулканот...

По ерупцијата на вулканот Килауеа, серија силни потреси на Хаваи

На Големиот Остров на американската сојузна држава Хаваи, денеска дојде до серија силни потреси, од кои еден беше со 6,9 степени според Рихтеровата скала,...

Ерупција на вулкан на Хаваите, евакуирани 10.000 жители

Најмалку 10.000 луѓе се евакуирани откако вулканот Килауеа на Хаваите еруптираше, јавуваат американските извори. Геолозите на почетокот на неделата забележаа повеќе од 250 земјотреси за...