Ознака: Тенис

Полска и Австралија се првите полуфиналисти

ТЕНИС - ЈУНАЈТЕД-КУП Репрезентациите на Полска и на домаќинот Австралија се првите полуфиналисти на годинашниот тениски Јунајтед-куп, кој се игра во Перт и во Сиднеј....

Зима во Вимблдон, гранслем-турнирот што никогаш не спие

Вимблдон е единствениот гранслем-турнир што се игра на жива подлога. Роботската косилка управувана со ГПС сега е сама, седиштата на централниот терен се покриени...

Ѓорческа ги почнува квалификациите за Австралија опен на 8 јануари

Ѓорческа вторпат настапува во квалификациите за првиот гранслем-турнир секоја година (во 2017 година се пласира во третото коло). Австралија опен објави кои познати тенисери...

Ѓоковиќ не се гледа во политиката: Немам чувство дека би блескал...

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новаќ Ѓоковиќ, изјави оти по завршување на професионалната кариера нема амбиции да влезе во светот на политиката. - Немам чувство дека...

Ѓоковиќ, Алкараз, Медведев и Синер главни актери

Дуелот Ѓоковиќ - Алкараз, во финалето на местерс-турнирот во Синсинати, АТП го опиша како еден од оние што долго ќе се паметат ТЕНИС - АТП...

Ќе се обидеме да ставиме крај на доминацијата на Ѓоковиќ, порача...

Шпанецот Карлос Алкараз изјави денеска оти заедно со другите тенисери ќе се обиде да го спречи водечкиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, да продолжи доминира...

Ѓоковиќ ја круниса извонредната сезона со трофејот на завршниот мастерс

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Јаник Синер со 6-3, 6-3 по сетови во финалето на завршниот мастерс-турнир во Торино, со што го...

Ѓорческа експресно се пласира во полуфиналето

ТЕНИС - ТУРНИР ВО ГРЦИЈА Македонската тенисерка Лина Ѓорческа експресно се пласира во полуфиналето на турнирот во Грција (се игра на земјена подлога, за вкупен...

Странски дипломати играа тенис во Скопје, Османи им додели награди на...

Министерството за надворешни работи денес го организираше традиционалниот дипломатски тениски турнир, кој се одржа во Скопје, по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври. На...

На Австралија опен е воведена измена како на Ролан Гарос

ТЕНИС Отвореното првенство на Австралија во тенис првпат ќе стане 15-дневен настан во 2024 година, во обид да се намали бројот на мечеви што завршуваат...