Ознака: Тенис

Ќе се обидеме да ставиме крај на доминацијата на Ѓоковиќ, порача...

Шпанецот Карлос Алкараз изјави денеска оти заедно со другите тенисери ќе се обиде да го спречи водечкиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, да продолжи доминира...

Ѓоковиќ ја круниса извонредната сезона со трофејот на завршниот мастерс

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Јаник Синер со 6-3, 6-3 по сетови во финалето на завршниот мастерс-турнир во Торино, со што го...

Ѓорческа експресно се пласира во полуфиналето

ТЕНИС - ТУРНИР ВО ГРЦИЈА Македонската тенисерка Лина Ѓорческа експресно се пласира во полуфиналето на турнирот во Грција (се игра на земјена подлога, за вкупен...

Странски дипломати играа тенис во Скопје, Османи им додели награди на...

Министерството за надворешни работи денес го организираше традиционалниот дипломатски тениски турнир, кој се одржа во Скопје, по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври. На...

На Австралија опен е воведена измена како на Ролан Гарос

ТЕНИС Отвореното првенство на Австралија во тенис првпат ќе стане 15-дневен настан во 2024 година, во обид да се намали бројот на мечеви што завршуваат...

Да не сум од Србија, одамна ќе бев воздигнат во височините,...

Да не сум од Србија, уште пред многу години ќе бев воздигнат во височините на спортски план, особено во западниот свет, изјави најтрофејниот тенисер...

Ѓоковиќ го зацврсти гранслем рекордот со новиот трофеј во Њујорк

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи ја освои 24-та гранслем титула во кариерата, откако го победи Данил Медведев со 3-0 (6-3, 7-6 и 6-3 по...

Ѓоковиќ со нови рекорди стигна до полуфиналето

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР САД ОПЕН Ѓоковиќ, кој е рекордер со 23 гранслем-титули, ја забележа 250-та победа на гранслем-турнирите против првите десет играчи, четврта година има...

САД опен е најбучниот гранслем-турнир, благодарение на авионите, возовите, музиката и...

ТЕНИС Најголемиот стадион во нашиот спорт, најгласниот стадион во нашиот спорт. Тоа е големината. Тоа е ехото поради конструкцијата на покривот. Сѐ е комбинирано, рече...

Ѓоковиќ одново ќе биде прв, седма смена годинава на врвот на...

ТЕНИС Седум смени на првото место имаше и во 2018 година Новак Ѓоковиќ ќе се врати на првото место на ранг-листата на Асоцијацијата на тениските професионалци...