Ознака: таеквондо

Георгиевски: Шансата да исполнам олимписка норма е реална

Квалификацискиот олимписки турнир во Милано, во април, ќе ги открие сите патници за ЛОИ во Токио, вели Георгиевски Шансата да исполнам олимписка норма е реална....

Европска бронза за таеквондистот Додевски

Тој го освои третото место на Европското првенство до 21 година, кое се одржа во Шведска Македонскиот таеквондист, член на ТК Бутел и репрезентативец, Филип...

Олимписка норма уште нема, каратето и таеквондото се најблиску

До Игрите во Токио има уште околу 500 дена, квалификациите за повеќе спортови се почнати, а сите ќе траат до јуни в година. Од...

Единаесет медали за Македонија на првиот ден од Балканското првенство во...

На првиот ден од Балканското првенство во таеквондо, кое се одржува во Букурешт, Романија, македонските репрезентативци освоија 11 медали - два златни во сениорска...

Георгиевски се враќа со сребро

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Македонскиот и европски шампион во таеквондо Дејан Георгиевски беше на прагот на освојување на златниот медал на Медитеранските...

Георгиевски во борба за шестиот медал за Македонија

Европскиот првак во таеквондо стигна во полуфиналето на Медитеранските игри во Тарагона и синоќа се бореше за влез во финалето. Ракометарките, пак, го совладаа Египет...