Ознака: таеквондо

Нов медал за Рељиќ, бронза на турнирот „Г2 – Србија опен“

Рељиќ е деветта на светската ранг-листа со 153 поени, а петтата има 158 поени. Со овие нови поени треба да избие на шестата позиција,...

Златни медали за Рељиќ и за Георгиевски без загубена рунда

Годинава конкуренцијата беше уште посилна, но успеав да ги победам моите противнички. Имаше многу добри натпреварувачки во мојата категорија, ни изјави Рељиќ. Задоволен сум...

Георгиевски не успеа да избори пласман на Олимпијадата во Париз

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски не успеа да обезбеди норма за учество на Олимписки игри во Париз 2024. Георгиевски загуби во четвртфиналето на квалификациите во Софија,...

Георгиевски и Рељиќ викендов по олимписка норма за Париз

Дејан Георгиевски (24), носител на сребро од ЛОИ 2020, утре ќе настапи во тежинската категорија над 80 кг, а најдобрата млада македонска спортистка за...

Бронзен медал за Милијана Рељиќ на ЕП 2023 за млади

Задоволен сум од бронзениот медал. По сѐ што вложивме и очекуван за нас, иако беше извонредно тешко, особено првата борба со Хрватката Дора Мештровиќ,...

Сребрен медал за Милијана Рељиќ

Во однос за нормата за Летните олимписки игри во 2024 година, ќе учествуваме на квалификациите во март во Софија, каде што две натпреварувачки од...

Сребро за Дејан Георгиевски на турнирот во Романија

Поради повреда го откажавме финалето и не го освоивме третото злато за нешто повеќе од еден месец. Се надеваме дека снимката на дланката нема...

Македонија и македонскиот народ се мојата мотивација

Шансите за обезбедување директен пласман на ЛОИ се големи и верувам дека ќе успеам да ја исполнам потребната олимписка норма и со тоа двапати...

Ново злато за Дејан Георгиевски

Mедалот во оваа фаза не ми е најбитен, битно ми е тоа што го гледам на татамите, а тоа конкретно е подобрување на одредени...

Сребро за Георгиевски и нови бодови за пласман на ЛОИ

Секако не запираме тука, веќе следната недела Георгиевски ќе настапи на Г1-турнирот во Тирана и тоа ќе претставува нова можност за освојување нови поени,...