Ознака: таеквондо

Сребро за Георгиевски и нови бодови за пласман на ЛОИ

Секако не запираме тука, веќе следната недела Георгиевски ќе настапи на Г1-турнирот во Тирана и тоа ќе претставува нова можност за освојување нови поени,...

Сребро и нови олимписки поени за Рељиќ

ТАЕКВОНДО – Г1 ТУРНИР ВО ТАЛИН Моментно сме во првите 10 на светската ранг-листа, а на олимписката, каде што се спојуваат две категории во една...

Македонија ќе има шестмина таеквондисти на јуниорското ЕП

Ова е една нова генерација што дава надеж за иднината во овој спорт, оти во неа има квалитет, но тоа ќе биде недоволно за...

Бронза за Милијана Рељиќ и нови олимписки поени

ТАЕКВОНДО - Г2-ТУРНИР ВО АНКАРА Бронзениот медал ѝ донесе 7,2 поени, па моментно Мила е на деветтата позиција на светската ранг-листа, а на олимписката е...

Следуваат настапи на гранпри-турнирот во Рим и на Европските игри во...

ТАЕКВОНДО - ПО СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО АЗЕРБЕЈЏАН Поразот во врвен спорт е нормална работа. Сепак, цела година е уште пред нас, а наше е успешно...

Христијана Парулеска на тронот на Европа во традиционално таеквондо

Македонската репрезентативка во традиционално таеквондо, Христијана Парулеска од Охрид, освои златен медал на Европското првенство што се одржува во италијанското летувалиште Јесоло. Државната првенка Парулеска во финалето во...

Првпат Г1-турнир во Македонија, ќе се освојуваат бодови за ЛОИ 2024

Очекувам максимум од македонските натпреварувачи и освојување медали во јуниорско-кадетска и во сениорска конкуренција, вели македонскиот селектор Борче Костовски ТАЕКВОНДО - ВИКЕНДОВ ВО СКОПЈЕ Скопје утре...

Бронзен медал за Дејан Георгиевски

ТАЕКВОНДО – „СОФИЈА ОПЕН 2023“ Поради повреда на десната дланка, Георгиевски не настапи во полуфиналето Носителот на сребрен медал од Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио,...

Таеквондистот Георгиевски освои бронза во Бугарија, не се борeше во полуфиналето...

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои бронзен медал на меѓународниот таеквондо турнир „Бугарија опен“ од светската серија Г2. Од Македонската таеквондо федерација информираа дека Дејан...

„Алкалоид“ ќе ги помага македонските таеквондисти на патот до олимпискиот сон

Македонските таеквондисти ќе добијат поддршка од компанијата „Алкалоид“ во борбата за остварување норма за учество на Летните Олимписки игрите во Париз в година. Соработката...