Ознака: таеквондо

Таеквондистот Георгиевски освои бронза на „Президент купот“ во Истанбул

Најдобриот македонски таеквондист Дејан Георгиевски имаше успешен настап на престижниот „Президент куп Г2“ во Истанбул, освојувајќи бронзениот медал. Георгиевски го обезбеди медалот со сигурна победа...

Костовски: Од коло во коло до медал(и)

Македонските таеквондисти се добро подготвени и оптимистички расположени. Додевски и Релиќ ќе настапат утре, а Георгиевски в четврток. Првите три места тука не носат...

Злато за Георгиевски, сребро за Додевски

ТАЕКВОНДО - Г2-ТУРНИР „ОПЕН АЛБАНИЈА“ Во финалето, Георгиевски го декласира олимпиецот и медалист од светските првенства, Словенецот Иван Трајковиќ Македонските таеквондисти Дејан Георгиевски и Филип Додевски,...

Злато за Георгиевски и сребро за Додевски во Тирана

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои златен медал на Г2 турнирот „Албанија опен“. Георгиевски до златото дојде со две убедливи победи, откако во финалето го демолираше...

Македонците со че­ти­ри зла­та и ед­на брон­за од Та­лин

Освоените златни медали кажуваат дека е постигнат успех, но лично не сум многу задоволен, оти сметам дека можевме да минеме и подобро. Моите очекувања...

Георгиевски и Рељиќ „златни“

Секако, очекував златен медал, оти јас секогаш атакувам на првото место. Така беше и овој пат, а во Талин го освоив мојот шести медал...

Во Талин по нови медали

Единствен клуб од Македонија е Бутел, кој ќе настапи со шестмина натпреварувачи, а во поединечна конкуренција најголеми адути се Георгиевски и Додевски ТАЕКВОНДО – ЕВРОПСКО...

Георгиевски со лавовски чекор тргна кон ЛОИ 2024

Македонскиот носител на сребро од ЛОИ во Токио, во финалето на еден од најпрестижните таеквондо-турнири во светот, загуби од олимпискиот првак, Русинот Ларин, но...

Чувајте го Дејан како капка вода на дланка затоа што тој...

Македонски знамиња, запалени факели и бројни љубители на спортот ја увеличија прославата во чест на успехот на Дејан Георгиевски одржана вечерва пред Градскиот трговски...

Се надеваме на злато и на повеќе медали во Париз

Медалистот од Токио на прием во АМС Се надевам дека во Париз во 2024 година ќе имаме повеќе претставници и повеќе успех. Им посакувам на...