Ознака: Студија

Децата од религиозните семејства се помалку алтруистични

СПОРЕД АМЕРИКАНСКА СТУДИЈА Многу семејства веруваат дека религијата игра клучна улога во моралниот развој на детето, но децата на многу религиозни родители не се толку...

Добрите односи со блиските луѓе нѐ прават најсреќни

Студија на „Харвард“ Студијата е започната во далечната 1938 година и продолжува до денес, а првите испитаници биле студенти од „Харвард“ и сиромашни деца од...

Студија предвидува колку долго Земјата е безбедна од удар на...

Студијата на орбитите на познати вселенски објекти покажа дека Земјата е безбедна од удар на астероид најмалку околу 1.000 години. НАСА и другите опсерватории ги...

Откритие што може да го забави процесот на стареење – голем...

Една нова германска студија пронајде потенцијални одговори на старите прашања: Што го поттикнува стареењето и што можеме да направиме за да го забавиме? И покрај...

Откриени три нови коронавируси кои би можеле да претставуваат закана

Научниците следеа три нови коронавируси слични на САРС-КоВ-2, кои, како што велат, би можеле да заразат човечки клетки и да ја поткрепат теоријата дека...

Шестото сетило навистина постои, но се разликува кај мажите и жените

Нова студија Повеќето луѓе ги знаат петте сетила (допир, вид, слух, мирис и вкус), но секој не знае дека имаме дополнително сетило наречено интероцепција. Ова...

Истражување предупредува дека 153 милиони би можеле да заболат од деменција...

Се очекува 153 милиони луѓе во светот да заболат од деменција до 2050 година, според истражувањето на Институтот за здравствена метрика и евалуација на...

Британска студија: Нема докази дека омикронот е помалку опасен од делта-сојот

Во моментов, нема докази дека новиот сој омикрон е помалку опасен од делта-сојот, покажуваат првите податоци објавени денеска од британските научници од Империал колеџ...

Нова студија на Центарот за превенција и контрола на болести на...

Центарот за превенција и контрола на болести на САД(CDC) во петокот објави нова студија, која јасно ја нагласува ефикасноста на вакцините против ковид-19 против сериозни...

Истражување: Најчести симптоми на ковид-19 кај оние кои се вакцинирани

Како што се менува вирусот kовид-19, така се менуваат и симптомите што ги предизвикува оваа болест кај луѓето. Губењето мирис, на пример, порано беше...