Ознака: светска војна

Ле Пен: Ако победи Русија ќе биде катастрофа, ако победи Украина...

Лидерката на француското Народно движење, Марин Ле Пен во интервју за група медиуми, меѓу кои и шпанскиот весник „Ел Паис“, изјави дека кога една...

Испораката на оружје во Киев е пат кон светска војна, истакна...

Заменик-претседателот на Советот за национална безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека снабдувањето на Киев со повеќе ракетни системи со долг дострел (МЛРС)...

Радев предупредува за ризик од светска војна

Ризикот војната да ескалира како паневропска, па дури и глобална е реален. Има политичари кои се подготвени на таков опасен чекор – да ја...

Записи од 19 век најавуваат трета светска војна

Според книгата „Креманско пророштво“ Селото Кремна се наоѓа на 800 метри надморска височина. Сместено е во Креманската Котлина, меѓу планините Златибор и Тара, во соседна...

Бомбардирање на Македонија

Сепак, најстрашно и најтрагично од сѐ е кога за одредени геополитички цели и интереси се игнорира и се гази меѓународното право, кое е всушност...