Ознака: свети георгиј

Литија со светите мошти на Свети Георгиј в недела во Струга

Стружани и годинава ѝ се верни на традицијата Традиционално и оваа година, на 7 мај во Струга, ќе се одржи сенародната Струшка еордија (литија) со...

Литија со моштите на свети Георгиј ја освети Струга

Струга вчера ја имаше досега најмасовната црковна поворка - литија, со повеќе од 10 илјади посетители, на која се прикажаа моштите на светиот великомаченик...

Во Струга најмасовна литија досега

  Стружани денеска ѝ оддадоа достојна почит на црковната поворка-литија, поздравувајќи ги моштите на Свети Георгиј, со фрлање цвеќе. Традиционално и годинава во Струга, еден ден...