Ознака: промени

Економското забавување поради ковид-19 нема да ги запре климатските промени

И покрај економското забавување за време на пандемијата, глечерите продолжуваат да се топат со рекордна брзина, нивото на морето е највисоко во историјата, а...

Нуклеарната енергија не е решение за климатските промени

Голем број светски публикации во моментов ја анализираат можноста дали реискористувањето на нуклеарните капацитети за производство на електрична енергија е најдоброто решение за стопирање...

Климатските промени укажуваат на потребата за заштита на водните ресурси

Екологистите сметаат дека се потребни максимални напори за зачувување на водните ресурси, кои се најранливи на климатските промени, чии ефекти се чувствуваат во Македонија Последиците...

Климатските промени ќе ја доподелат и онака расцепканата Европа

Југот на Стариот Континент ќе биде многу полошо погоден од Северот, што ќе доведе до силен раздор во и онака поделената Европска Унија. Прогнозите...

Можат ли САД да го спасат светот од климатските промени?

Дводневниот виртуелен самит што го организираше Белата куќа на Џо Бајден остави голем впечаток, но светот го очекува трнлив пат кон борбата со климатската...

Светот на фудбалот е пред коренити промени?

Не стивнуваат реакциите по најавата за формирање на европската фудбалска суперлига, која ќе го смени светот на фудбалот, јасно, ако не се постигне некаков...

Албанија пред нови ветувања за демократски промени

Сегашниот албански премиер Еди Рама во 2013 година дојде на власт со ветувања дека ќе се бори против корупцијата и организираниот криминал, сега со...

Вулканите или луѓето – кој има поголемо влијание врз климатските промени

Вулканите имаат многу мало влијание врз температурните промени во последно време, освен во краткиот период по ерупцијата Климатските скептици честопати покажуваат со прст кон вулкански...

Има ли од кандидатите таков што планира промени кон МПЦ?

На тронот на Српската православна црква (СПЦ) ќе седне оној владика што ќе биде извлечен со апостолска ждрепка. Тоа е начинот на кој СПЦ...

Ниту Овалниот кабинет не беше поштеден од брзите промени на Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден веднаш се фати за работа и почна да ги поништува политиките на неговиот претходник Доналд Трамп, уште на првиот ден...