Ознака: промени

Охридското ОУ „Кочо Рацин“ дел од глобален проект за климатските промени

Основното училиште „Кочо Рацин“ од Охрид беше дел од глобалниот проект за издигање на свеста за климатските промени „Клајмат екшн проџект“, во кој учествуваа...

Наддавањето и конфронтациите за водата за пиење започнаа

Климатските промени, сушите, растот на популацијата и загадувањето предизвикаа водата да стане берзанска стока Водата од овој месец им се придружи на златото, нафтата и на...

Европа најмногу верува во климатските промени

Од осумте држави во кои најмногу жители сметаат дека климатските промени се дело на човечката рака, шест се наоѓаат во Европа. Во Грција најголем...

Царовска: Развиваме концепт за целосна промена на наставните метеријали

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска присуствуваше на презентација на резултатите од студијата –„Однесувања поврзани со здравјето кај адолесцентите на училишна возраст...

Османи: Треба да обезбедиме услови, за младите да го предводат бранот...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше воведно обраќање на видео-конференцијата „Млади, миграција и демографските предизвици во земјите од Западниот Балкан“, на покана на...

Заев најави промени во статутот на СДСМ

Партискиот претседател да се бира на внатрепартиски избори, целосна родова еднаквост, форумот на жени и СДММ да се воведат како трајни партиски тела, формирање...

Што може да промени уметноста?

Во книгата „Моите задоволства на киноман“, големиот американски режисер Мартин Скорцезе на прашањето какви филмови и на кои теми треба да се снимаат во...

Википедија прави големи промени

Првпат по десет години, една од најпосетуваните страници на интернет, Википедија, добива нов дизајн, пишува „Си-ен-ен“. - Иако содржината на страниците на Википедија постојано расте...

Со ковид-19 не се забавија климатските промени

Неодамнешното откритие за одвојување на огромните санти мраз на Антарктикот и во Гренланд, како последица од зголемувањето на температурите на половите, што го забрзува...

Европејците се позагрижени за климатските промени отколку за короната

Ризиците од климатските промени и од ширењето заразни болести се најголеми закани, покажува едно истражување во 14 економски развиени земји Мнозинството испитаници од 14 економски...