Ознака: промени

Не менувај се себеси, промени го светот!

„Мојата омраза кон науката и презирањето на технологијата, на крајот ќе ме однесат до апсурдната идеја да верувам во постоењето на бог“ е лајтмотив...

Трамп: Нема да има промени во полицијата, 90 отсто од полицајците...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека нема да има промена и намалување на буџетот во американската полиција и додаде дека 90 отсто од...

„Антени“ влијаат на климатските промени

Научниците поделени за инсталации на Алјаска Во воената база на Алјаска, североисточно од градот Енкориџ, работи тајна инсталација што ја загрева јоносферата со огромни антени!...

Како да се приспособиме на брзите промени во светот

Компаниите и владите мора да ја прифатат можноста, или огромната веројатност, за забрзување на четири секуларни случувања, кои влијаат врз тоа што и како...

Шарлиз Терон проговори за ноќта што ѝ го променила животот

По повод премиерата на својот последен филм „Тие се бомби“, Шарлиз Терон не престана да дава интервјуа за сите светски медиуми, а овој пат...

Денот кога засекогаш се промени претседателството на Трамп

Автор: Крис Силица, уредник во „Си-ен-ен“ Без разлика што ќе се случи следната година или во наредните пет години со претседателскиот мандат на Доналд Трамп,...

Ноќ што ги промени Европа и Македонија

Иако во Македонија сите светски настани стигнуваа и сѐ уште стигнуваат со задоцнување, периодот од нецела година од уривањето на Ѕидот до основањето на...

Технолошки иновации за заштита на климата

Бил Гејтс смета дека светот ќе нема доволно месо за седум милијарди луѓе и тоа ќе се произведува вештачки. Технологијата, технолошките иновации се надеж...

Промените во ЛШ планирани за 2024-та, ќе се одложат или ќе...

По повеќемесечните разговори помеѓу клубовите од петте најквалитетни европски лиги, Шпанија, Англија, Италија, Германија и Франција, не е постигнат консензус, пишува Би-би-си Како што стојат...

Трилион садници во борбата против климатските промени

Тропските предели изгубиле 12 милиони хектари шумски делови во 2018 година, претежно поради пожари и уништување на шумите за да се направат земјоделски површини....