Ознака: пијанистка

Хана Петреска е претплатена на први места

ОСУМГОДИШНА ПИЈАНИСТКА ОД ПРИЛЕП НИЖЕ УСПЕСИ Хана Петреска е млад виртуоз на пијано од Прилеп што не знае за втора награда, туку само за први...

Пијанистката Ана Велиновска изведе дело од композиторот Гоце Коларовски во Швајцарија

Македонската пијанистка Ана Велиновска ја воодушеви швајцарската публика со нејзиниот настап во Зудпол Луцерн, каде што изведе дело од македонскиот композитор Гоце Коларовски. На...

Гостува исклучителната пијанистка Мари-Анж Нгучи

Оркестарот на Филхармонијата вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Филиз“, на кој како солистка ќе настапи исклучителната пијанистка Мари-Анж Нгучи (Франција/Албанија)....

Ќе гостува познатата пијанистка Лола Астанова

Светски познатата пијанистка Лола Астанова на 2 јуни ќе настапи во Македонската филхармонија. Единствена по својот музички израз, позната по иновативната аудиовизуелна изведба на...

Албумов е терапија за мојата душа, а се надевам и за...

Билјана Петровска, пијанистка и аранжерка, неодамна го промовира својот нов албум „Здивот на вечната љубов“. Расположението на композициите на нејзиниот албум е спокојно, мирно,...

На секој концерт му давам важност како да ми е последен

Во Македонија изведбата на нови дела од македонски композитори е во критична состојба, а тоа воопшто не е за потценување, затоа што музичките дела...

Почина пијанистката Јасминка Чакар

Пијанистката и универзитетски професор на ФМУ Јасминка Чакар почина на 81 година по кусо боледување. Министерството за култура денеска упати телеграма со сочувство по повод...

Филхармонијата ќе го прослави 75-от роденден со пијанистката Зи Зи

На 21 ноември, по повод 75-годишнината од формирањето, Македонската филхармонија ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“, на кој како солист ќе настапи...

Пијанистката Даница Стојанова на „Златна лира 2019“

Во рамките на фестивалот „Златна лира 2019“, пијанистката Даница Стојанова, вечерва, во Музејот на македонската борба, со почеток во 20 часот, ќе одржи концерт...

Пијанистката Даница Стојанова настапува во Рим

Македонската пијанистка Даница Стојанова денеска ќе настапи во Рим, во рамките на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција „Ил темпието“. - Минатата година...