Ознака: пекинг

Властите на Пекинг планираат патишта за иднината

Општинските власти на Пекинг во понеделникот објавија нацрт-регулатива со која се бара јавно мислење за користење автономни возила или возила без возач за јавен...

Алијансата – надвор од Азија!

НАТО со обвинувања кон Кина, Пекинг со инстантна, остра реакција Пекинг побара од НАТО да остане надвор од Азија, тврдејќи и дека Алијансата ја оцрнува...

Во Пекинг одбележан денот на сесловенски просветители Св. Кирил и Методиј

Во амбасадата на Северна Македонија во Пекинг се организираше културен настан по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј на иницијатива од...

Класичните филмови за Пекиншката опера се прикажуваат во Пекинг

Спектакуларен Меѓународен филмски фестивал во Кина Вкупно 18 филма за Пекиншката опера се прикажуваат од 16 април до 5 мај во Националниот филмски музеј на...

Пекинг предупредува: Во нуклеарна војна нема победник

Во нуклеарна војна нема да има победник, затоа Кина ги повикува сите земји да ја задржат својата присебност, изјави портпаролката на кинеското Министерство за...

Објавена книгата „Заштита на историскиот град Пекинг“

„Македоника литера“ деновиве ја публикува книгата „Заштита на историскиот град Пекинг: клучни термини“, во превод од англиски на македонски јазик на Славчо Пеев. Оваа...

Шојгу: Методично ги извршуваме задачите, Украина нема успех во контраофанзивата

Руските војници методично ги извршуваат зададените задачи во специјалната операција во Украина - изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на безбедносниот форум...

Отворен меѓународниот форум „Појас и пат“ во Пекинг

Третиот меѓународен стратешки форум „Појас и пат“ беше отворен денеска во Пекинг, на кого присуствуваат претставници од повеќе од 130 земји и 30 меѓународни...

Нови хоризонти на искрена и долгорочна соработка на дланка

Кина е широко отворена за соработка со сите земји од Западен Балкан. Пекинг нуди извонредни можности и широка палета шанси за соработка на многу...

Во Пекинг ќе се одржи форум за промовирање на културната размена

Културниот форум во главниот град на Кина ќе има пет паралелни панели, за време на кои експерти од земјата и од странство ќе водат...