Ознака: Офанзива

Еколошка иницијатива – пролетна цветна офанзива

На 21 март, поточно в четврток, речиси цела Македонија ќе биде „нападната“ од цветни бомби, кои деновиве ги изработуваат учениците од многу училишта низ...

Соработка во регионот во пакет со копнената офанзива во Газа?!

Земји од Заливот што сакаат и земји што не сакаат да имаат добри односи со Израел Војната меѓу Израел и Хамас се заканува да предизвика...

Украинска офанзива на југ, руска офанзива на североисток

Според воените аналитичари, судејќи според текстот објавен во американскиот медиум „Хил“ на 14 август, „Русија тивко ја започнала офанзивата на источниот дел на регионот...

Украински командант најави контраофанзива во близина на Киев, Харков и Купјанск

Командантот на украинските копнени сили, Олександр Сирски изјави дека неговите сили наскоро ќе започнат контраофанзива. Тој додаде дека членовите на руската паравоена група Вагнер, кои...

Путин нема да чека, планира нова офанзива за еден месец?

Поранешниот британски разузнавач Филип Инграм изјави во јавноста дека претседателот на Русија, Владимир Путин, и неговиот нов командант за операции во Украина, Валери Герасимов,...

Парадоксот на руската офанзива во Украина

Украина станува сѐ почесто статистика. Од сензација и ужас, преку страв и преголема преокупација, животот надвор од ова подрачје или оние што се граничат...

Историска ревизија, фалсификати и ретуширање за бугарското „администрирање“

Настојувањата на Бугарија да го „исчисти“ своето минато од секогаш погрешниот избор на страна во историјата, но и обидите за присвојување делови од историја...

„Вашингтон пост“: Русија планира офанзива против Украина

Русија планира мултифронтовска офанзива против Украина на почетокот на следната година со 175 илјади војници, објави „Вашингтон пост“ повикувајќи се на некласифициран разузнавачки документ...

Две третини од територијата на Авганистан е под контрола на талибанците

Талибанците ја вратија контролата врз голем дел од Авганистан откога зазедоа главни градови на уште четири провинции во молскавична офанзива, која постепено го опкружува...

Балканот под нова дипломатска офанзива

Големата продукција на формални и неформални идеи за решавање на отворените прашања на Балканот ѝ претходеше на новата дипломатска офанзива на меѓународната заедница за...