Ознака: Оливер Вархеји

Османи – Вархеји: Стартот на преговорите ќе биде јасен сигнал за...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји. Средбата...

Вархеји: Периодот што следи е клучен за европската иднина на земјата

Потпретседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска во Брисел оствари средба со Оливер Вархеји, еврокомесар за соседство и проширување, на која...

Преговарачките рамки за Македонија и Албанија ќе бидат објавени во јуни

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент потврди дека извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан...

Еврокомесарот за проширување одржа видео-конференција со министрите од Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на видео конференција со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји заедно со министрите за надворешни работи од земјите...

ЕУ сака да ги пренамени 50-те милиони евра за Македонија за...

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше премиерот, Оливер Спасовски, дека тој веќе издал инструкции...

EУ донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Еврoпската Унија (ЕУ) донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и со Албанија. Веста на Твитер ја соопшти еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Одлуката за...

Вархеји: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе...

Европската унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Македонија и Албанија за неколку недели, бидејќи двете држави постигнаа добар напредок во подготовките,...

Министрите од ЕУ на состанок за методологијата за проширување

Советот на министри за општи и европски работи на Европска Унија на денешната средба ќе разговара за новата методологија на процесот на проширување. Методологијата на...

Димитров: Земјава ги исполни условите, одлуката за пристапните преговори да се...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес средба со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој...

Заев: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап...

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер...