Ознака: Оливер Вархеји

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека е важно да се продолжи со усогласување на визната политика на Србија со...

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес...

Според прелиминарните наоди и заклучоци на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР), претседателските и парламентарни избори кои се случија на...

ЕУ наскоро ќе има нови членки, на земјите од Западниот Балкан...

Проширувањето на ЕУ придонесува за долгорочен мир, стабилност, безбедност и просперитет и затоа Европа многу посериозно да го сфати овој процес отколку што беше...

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните...

Европската комисија даде предлог Советот на ЕУ да донесе одлука за отпочнување на пристапните преговори со Босна и Херцеговина и се надевам дека лидерите...

Вархеји: Земјите од регионот наскоро ќе добијат бесплатен интернет

Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама истакна дека земјите од регионот на Западен Балкан...

Настаните од 4 февруари не се охрабрувачки, на македонските власти не...

Eвропскиот комесар за проширување и добрососедски односи Оливер Вархеји, денеска пред Европскиот парламент изјави дека очекува да се намалат тензиите меѓу Софија и Скопје...

Вархеји: Не сакаме да губиме веќе ниту еден момент

Денеска е важен момент за сите и влегуваме во нови односи. Не сакаме да губиме веќе ни еден момент и веднаш почнуваме со Акито,...

Вархеји очекува Софија во јуни да даде согласност за старт на...

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји, по средбата во Бугарија со претседателот Румен Радев, премиерот Кирил Петков и министерката за надворешни работи...

Вархеји: Одложувањето на почетокот на преговорите со Тирана и Скопје ја...

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји, кој денеска престојуваше во Тирана, рече дека Европската Унија работи напорно за да ги убеди Бугарија...

Вархеји: Треба да воспоставиме стабилност во Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на заедничката пресконференција со албанскиот премиер Еди Рама, во Тирана, изјави дека е потребно воспоставување стабилност во Западен Балкан...