Ознака: Оливер Вархеји

Маричиќ-Вархеји: Со Бугарија да се изнајде најдобро, европско решение

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска одржа состанок со Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување и соседска политика на ЕУ, на кој разговараа за...

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и сега е...

Сега е моментот за деблокада на евроинтеграциите на Република Северна Македонија, што во спротивно може да остане уште долг период отворено прашање, а тоа...

Вархеји наскоро во Софија, Македонија меѓу темите на разговор со Петков

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во наредните денови ќе ја посети Бугарија, потврди денеска портпаролката на бугарската Влада, Лена Бориславова. Таа додаде дека меѓу темите...

Вархеи повика на итно решавање на спорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, очекува зелено светло за преговорите со Македонија и Албанија и повика на итно решавање на спорот со Бугарија до...

Вархеји и Заев разговараа но не дадоа изјави

По посетата на еврокомесарот Оливер Вархеји на земјава, како и по средбата со премиерто Зоран Заев, немаше ниту изјави ниту соопштение од Владата. Вархеји и...

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата...

Заев-Јанша-Вархеји: Македонија и Албанија што поскоро да ги почнат преговорите

Претседателот на Владата, Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, се сретна со премиерот на Словенија, Јанез Јанша,...

Силва и Вархеји слетаа во Скопје

Аугусто Сантош Силва кој е министер за надворешни работи на Португалија – земја претседавач со Советот на Европската Унија, и комесарот за соседство и...

Вархеи повика на решение помеѓу Македонија и Бугарија

Важно е Северна Македонија и Бугарија да изнајдат заеднички прифатливо решение, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи на Твитер, по средбата со македонскиот претседател...

Маричиќ-Вархеји: Владата да продолжи со реформите во правосудството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, попладнево преку видеоврска оствари средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. На разговорот министерот му ги претстави на еврокомесарот последните...